Trwa ładowanie...

W Polsce stanęło 20 gotówkomatów. Oferują szybką pożyczkę do 1600 zł

Gotówkomat to nowa, stacjonarna usługa na polskim rynku finansów. Pozwala w ciągu kwadransa zaciągnąć pożyczkę w gotówce na kwotę maksymalnie 1600 zł. Usługa ta skierowana jest do osób, które nie mają konta bankowego lub operujących głównie gotówką. W okresie pilotażowym w Polsce stanęło 20 gotówkomatów.

Share
W Polsce stanęło 20 gotówkomatów. Oferują szybką pożyczkę do 1600 złFot: Jacek Bereźnicki
d368m7s

Gotówkomat to nowa stacjonarna usługa na polskim rynku finansów. Pozwala w ciągu kwadransa zaciągnąć pożyczkę w gotówce na kwotę maksymalnie 1600 zł. Usługa ta skierowana jest do osób, które nie mają konta bankowego lub operują głównie gotówką. W okresie pilotażowym w Polsce stanęło 20 gotówkomatów, w przyszłości ma ich być kilkaset. Nie tylko będzie można wziąć za ich pomocą pożyczkę, lecz także doładować telefon, kupić ubezpieczenie czy bilet. Niebawem pojawia się w nich usługa konsolidacji kredytów.

– Gotówkomaty są skierowane do osób przywiązanych do gotówki, które często nie mają kont bankowych. To bardzo duży rynek – 50 proc. wszystkich transakcji w Polsce wykonywanych jest wciąż gotówką – mówi Sylwia Witoszyńska, prezes zarządu Gotówkomat Polskie Płatności.

Według Narodowego Banku Polskiego aż 20 proc. dorosłych Polaków wciąż nie ma konta w banku.

Gotówkomaty wyglądem przypominają bankomaty. Na razie oferują szybką mikropożyczkę gotówkową – minimalna kwota to 300 zł, maksymalna – 1600 zł. Cała procedura zajmuje ok. 15 minut, a jedynym niezbędnym dokumentem jest dowód osobisty. Wszystkie transakcje są podwójnie zabezpieczone: najpierw maszyna sprawdza wiarygodność dokumentów, a następnie pracownik firmy partnerskiej, w czasie bieżącym, sprawdza osobę klienta. Nie ma więc obaw, że ktoś zaciągnie pożyczkę na ukradziony dowód osobisty. Każdy klient jest weryfikowany na podstawie numeru PESEL oraz danych w Biurze Informacji Kredytowej, bazach dłużników: ERIF, KRD i BIG oraz w wewnętrznych zbiorach Związku Banków Polskich.

d368m7s

– Pierwszym etapem weryfikacji jest maszyna, w której wykonujemy skan dowodu osobistego i zdjęcie klienta. Nagrywamy cały proces składania wniosku na wideo, a później wniosek przesyłany jest bezpośrednio do dostawcy usługi. Pracownik firmy, która dostarcza usługę, weryfikuje ten wniosek jeszcze raz i finalnie decyduje, czy gotówka zostanie przyznana, czy nie – mówi Sylwia Witoszyńska.

Podczas procesu ubiegania się o pożyczkę klient otrzymuje wydruk potwierdzający warunki transakcji i jej całkowity koszt. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej pożyczkobiorca dostaje też na e-mail lub pocztą umowę zawartą z firmą udzielającą pożyczkę.

Urządzenie podobne do naszych polskich gotówkomatów funkcjonują w Gruzji, Rosji i Hiszpanii. W Polsce firma Gotówkomat Polskie Płatności zakończyła niedawno program pilotażowy. W jego ramach w największych miastach – głównie w centrach handlowych – stanęło 20 tego typu maszyn. W 2016 roku firma planuje postawienie kolejnych gotówkomatów oraz poszerzenie zakresu oferowanych przez nie usług.

– Obecnie oferujemy pożyczki jednej firmy. Docelowo będą to usługi różnych firm pożyczkowych. Będzie także możliwość opłacenia rachunków, doładowania telefonu, zakupu ubezpieczenia czy konsolidacji swoich obciążeń finansowych – mówi Sylwia Witoszyńska. – Mamy już kilku kolejnych partnerów, z którymi umowy są finalizowane.

Firma Gotówkomat Polskie Płatności nie wyklucza także wejścia na rynki innych krajów europejskich.

d368m7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d368m7s