Trwa ładowanie...

W Polsce szybko przybywa transakcji zbliżeniowych

Tylko w marcu tego roku przeprowadzono w Polsce niemal 3 mln transakcji dokonanych za pomocą kart zbliżeniowych. W analogicznym okresie ubiegłego roku takich transakcji było 900 tys. - wynika z danych First Data Polska, firmy rozliczającej transakcje płatnicze.

Share
W Polsce szybko przybywa transakcji zbliżeniowychFot: Visa
d45a1wj

Jak wskazali w środowym komunikacie eksperci firmy First Data Polska, właściciela marki Polcard, tempo wzrostu zarówno wartości jak i liczby transakcji zbliżeniowych jest imponujące. - Porównanie pierwszych kwartałów zeszłego i bieżącego roku pokazuje, że liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła o 250 proc., a ich wartość zwiększyła się aż czterokrotnie. Wpływa na to masowość wydawanych przez banki kart oraz szybki przyrost liczby instalowanych terminali - napisano w komunikacie.

Firma podała, że w ciągu trzech lat wydano w Polsce ok. 15 mln kart zbliżeniowych, a także że obecnie około 40 proc. wszystkich terminali płatniczych wyposażonych jest w czytnik bezstykowy.

Jak wynika z danych FDP, w marcu 2011 r. zarejestrowano niewiele ponad 80 tys. transakcji zbliżeniowych, rok później było to już 900 tys., a w marcu tego roku niemal 3 mln. - W ślad za zwiększającą się liczbą transakcji zbliżeniowych podąża ich całkowita wartość. Tylko w marcu bieżącego roku First Data przeprocesowała w tym segmencie prawie 60 mln zł, czyli o 46 mln zł więcej niż w analogicznym miesiącu 2011 r. - wskazano w komunikacie.

d45a1wj

Dodano, że jeśli chodzi o wartość transakcji przeważają kwoty 10-30 zł. - Wartość ta nie zmienia się od trzech lat. Najczęściej są to drobne zakupy w sklepach spożywczych, super i hipermarketach, stacjach benzynowych oraz posiłki w restauracjach szybkiej obsługi - wskazano.

Eksperci z FDP poinformowali też, że rosnące zainteresowanie kartami zbliżeniowymi nie powoduje wzrostu tzw. "transakcji oszukańczych". - W ciągu pół roku, w okresie od października 2012 r. do marca 2013 r., zaledwie 0,01 proc. całego obrotu First Data Polska stanowiły transakcje zaraportowane jako oszukańcze. Wśród nich tylko 504 zostały przeprowadzone za pomocą technologii zbliżeniowej, podczas gdy w każdym miesiącu firma rozlicza kilka milionów takich płatności. Transakcje oszukańcze przy pomocy kart zbliżeniowych stanowią tylko 0,4 proc. wszystkich transakcji, które banki zaklasyfikowały jako niedokonane przez prawowitych posiadaczy kart - podkreślono.

First Data Polska, to firma zapewniająca obsługę transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych. Umożliwia punktom handlowo-usługowym przyjmowanie płatności kartami, dokonuje autoryzacji transakcji, ich przetwarzania oraz rozliczania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d45a1wj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45a1wj
d45a1wj