W poniedziałek ma się zakończyć kadencja KRRiT
Witold Kołodziejski, Barbara Bubula, Piotr Boroń, Tomasz Borysiuk, Lech Haydukiewicz - w poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w tym składzie ma przejść do historii. Jej członkowie będą jednak pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.
13.06.2010 | aktual.: 13.06.2010 09:55
Wykonujący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że w poniedziałek potwierdzi rozwiązanie KRRiT w obecnym składzie. Skrócenie kadencji tego konstytucyjnego organu jest możliwe po tym, jak sprawozdanie z działalności Rady w 2009 r. odrzuciły Sejm i Senat.
Kadencja KRRiT trwa sześć lat. Rozwiązywana Rada została powołana w 2006 r., w efekcie przygotowanej przez PiS nowelizacji Ustawy o rtv. Przerwano wówczas kadencję Krajowej Rady pod przewodnictwem Danuty Waniek, a nowy skład KRRiT stworzyli: Elżbieta Kruk i Wojciech Dziomdziora (wskazani przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego), Witold Kołodziejski (wskazany przez Senat z rekomendacji PiS), Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz (wskazani przez Sejm z rekomendacji Samoobrony i LPR).
Początek kadencji naznaczył wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który na wniosek rzecznika Praw Obywatelskich orzekł, że nowelizacja Ustawy o rtv, która pozwoliła wybrać nową KRRiT była częściowo niezgodna z konstytucją. TK zakwestionował m.in. powoływanie przewodniczącego Krajowej Rady przez prezydenta.
W efekcie przez ok. miesiąc (do czasu ponownego znowelizowania ustawy) KRRiT działała bez przewodniczącego, co uniemożliwiało podejmowanie niektórych działań. Rada m.in. nie mogła się zajmować skargami na nadawców.
Po raz drugi Rada straciła przewodniczącego we wrześniu 2007 r. Elżbieta Kruk zrezygnowała wówczas, by wystartować z listy PiS w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Na jej miejsce prezydent wskazał Barbarę Bubulę (polonistkę, byłą radną Krakowa i b. posłankę PiS).
W fotelu przewodniczącego Kruk zastąpił senacki członek Rady Witold Kołodziejski (absolwent filozofii, dziennikarz, b. radny i Przewodniczący Rady Warszawy).
W połowie kwietnia 2007 r. z członkostwa w Radzie zrezygnował Wojciech Dziomdziora (prawnik, specjalizujący się w prawie mediów, prawie prasowym i prawie autorskim). Na jego miejsce prezydent powołał Piotra Boronia (historyk, b. radny Krakowa, b. senator PiS).
Pozostali członkowie Rady to Tomasz Borysiuk (prawnik, b. redaktor i wydawca w TVP1) oraz Lech Haydukiewicz (absolwent geografii, wykładowca w Akademii Pedagogicznej w Krakowie, specjalizujący się w geografii społecznej, demografii oraz zagadnieniami etnicznymi).
Do tej pory nie zdarzyło się, by Krajowa Rada została rozwiązana na skutek odrzucenia jej sprawozdania przez trzy uprawnione do tego organy. Dwa kolejne lata z rzędu (2009 i 2008 r.) sprawozdania KRRiT odrzucały Sejm i Senat, na przerwanie kadencji KRRiT nie zgadzał się jednak prezydent Lech Kaczyński.