W Poznaniu uruchomiono Centralną Dyspozycję Mocy Enei Operator
Centralną Dyspozycję Mocy (CDM) Enei Operator uruchomiono w środę w Poznaniu. Dzięki CDM, cała należąca do firmy sieć wysokiego napięcia w północno-zachodniej Polsce będzie zarządzana i sterowana z jednego miejsca.
08.03.2017 14:35
Centralna Dyspozycja Mocy to miejsce skupiające zarządzanie ruchem w sieci wysokiego napięcia. Jej głównym zadaniem będzie prowadzenie ruchu w sieci 110 kV w północno-zachodniej Polsce, w tym lokalizowanie oraz usuwanie zakłóceń i awarii w sieci wysokiego napięcia. CDM mieści się w głównej siedzibie Enei Operator w Poznaniu.
Jak powiedziała PAP dyrektor Departamentu Zarządzania Ruchem w Enea Operator Bogumiła Strzelecka, dotychczas siecią wysokiego napięcia zarządzało pięć rozproszonych struktur w oddziałach: w Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim.
"Powstanie CDM oznacza dużo sprawniejsze, efektywniejsze zarządzanie siecią. Z punktu widzenia bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego, naszego systemu dystrybucyjnego, poprawiamy jego bezpieczeństwo, sprawniej też będziemy reagowali na sytuacje awaryjne i lepiej zarządzali rozpływami w tej sieci" - powiedziała.
"Bezpieczeństwo systemów dyspozytorskich, bezpieczeństwo systemów zarządzania ruchem to jest w tej chwili bezwzględny priorytet. Żyjemy w czasach, kiedy cyberbezpieczeństwo jest jednym z ważniejszych celów krytycznych systemów, m.in. takim krytycznym systemem jest infrastruktura energetyczna. Dlatego też, jeśli wdrażamy rozwiązania informatyczne do zarządzania tą siecią, musimy również zadbać o jej bezpieczeństwo" - dodała.
Prezes Enei Operator Andrzej Kojro powiedział PAP, że CDM to niezwykle nowoczesna jednostka, wykorzystująca rozwiązania informatyczne pochodzące z polskich firm. "Możliwości systemów informatycznych do zarządzania pracą sieci nie ustępują, a może nawet przewyższają, systemy użytkowane w innych krajach" - powiedział.
Do zadań CDM należeć ma także bilansowanie mocy oraz zarządzanie generacją jednostek wytwórczych (Odnawialnych Źródeł Energii) przyłączonych do sieci wysokiego i średniego napięcia. CDM ma również współpracować z Operatorem Systemu Przesyłowego i innymi Operatorami Systemu Dystrybucyjnego, a także ze służbami energetycznymi wszystkich użytkowników Systemu Dystrybucyjnego.
Zdaniem wiceprezesa Enei Operator ds. infrastruktury sieciowej Marka Szymankiewicza, "dzięki takiej organizacji służb będziemy mogli sterować z jednego miejsca przepływami energii elektrycznej w całej Enei Operator. To z kolei pozwoli na szybszą i kompleksową reakcję na wszelkie zakłócenia występujące w sieci wysokiego napięcia".
"Będziemy mogli także bardziej elastycznie planować prace eksploatacyjne i modernizacyjne na sieci 110 kV, aby zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej do naszych klientów" - dodał w rozmowie z PAP.
W nowej organizacji służb ruchu Enei Operator, poza CDM, pracą urządzeń elektroenergetycznych zarządzać będą również Oddziałowe Dyspozycje Stacji (ODS) oraz Regionalne Dyspozycje Mocy (RDM) w zakresie sieci średniego i niskiego napięcia.