W Przemyślu wicepremier Morawiecki przedstawił pakiet wsparcia dla średnich miast (opis)
Blisko 2,5 mld zł ma wynieść szacowana wartość wsparcia, jakie w najbliższych latach otrzymają średnie miasta w Polsce. W środę w Przemyślu pakiet wsparcia dla średnich miast przedstawił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
12.04.2017 13:00
"Zrównoważony rozwój gospodarczy to jest nasze zobowiązanie, od którego nie odejdziemy. Takie credo pozostawiła nam po sobie pani minister Grażyna Gęsicka; moja poprzedniczka na stanowisku ministra rozwoju" - powiedział Morawiecki.
Dodał, że pakiet opiera się na rozwoju zrównoważonym, równomiernie obejmującym cały kraj, uznającym różnorodność i specyfikę wszystkich terytoriów. "Musi to być rozwój, który jest złożony z zarówno tych dużych ośrodków, które i tak się świetnie rozwijają, ale także terenów takich jak Bieszczady, Podkarpacie. Mogę obiecać, że z mozołem będziemy to budowali rok po roku" - podkreślił.
W prezentacji pakietu wziął udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Przemyśl jawi się jako miasto, które łączy nie tylko krainy geograficzne, ale także różne inicjatywy na przestrzeni ponad 1000 lat. Cieszę, że polski rząd program dla miast średnich ogłosił właśnie w Przemyślu" - zauważył marszałek Sejmu.
Wsparcie dla średnich miast ma pochodzić m.in. z funduszy europejskich, preferencjach w lokowaniu inwestycji oraz ułatwionym dostępie do Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.
Pakiet dla średnich miast jest jednym z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców - siedzib powiatów, z udziału zostały wyłączone miasta wojewódzkie. Takich miast w Polsce jest 255. Według analizy wykonanej na potrzeby SOR przez Polską Akademię Nauk, szczególnego wsparcia potrzebują 122 miasta spośród nich.
Obecny w Przemyślu wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zauważył, że jego resort przygotował dla miast średnich "narzędzia, których wykorzystanie zależy wyłącznie od aktywności samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców". "Wierzymy, że ich połączone wysiłki zaowocują rozwojem tych miast, poprawą jakości życia i odwróceniem negatywnych tendencji odpływu ludności. Pakiet pomoże zbudować trwały potencjał społeczno-gospodarczy, a także wzmocni rolę średnich miast na mapie rozwoju Polski" - zaznaczył Kwieciński.