Trwa ładowanie...

W przyszłym roku w Europie może ruszyć budowa pierwszej instalacji CCS

W przyszłym roku w Europie może ruszyć budowa pierwszej komercyjnej instalacji wychwytywania i składowania CO2. .

Share
W przyszłym roku w Europie może ruszyć budowa pierwszej instalacji CCSŹródło: Thinkstockphotos
d3xxpjd

W przyszłym roku w Europie może ruszyć budowa pierwszej komercyjnej instalacji wychwytywania i składowania CO2.

"Projekt w Holandii pod nazwą ROAD jest bliski finalnej decyzji inwestycyjnej" - informuje przedstawiciel Komisji Europejskiej

Rotterdam Capture and Storage Demonstration Project" (ROAD) to inicjatywa niemieckiego koncernu E.ON Benelux oraz francuskiego GDF SUEZ Energie Nederland. Dwutlenek węgla będzie przesyłany z położonej w pobliżu Rotterdamu w Holandii elektrowni Maasvlakte rurociągiem do oddalonego 20 km od wybrzeża Morza Północnego wyczerpanego złoża gazu ziemnego, w którym będzie składowany. Koszt inwestycji jest szacowany na 1,2 mld euro.

d3xxpjd

ROAD ma udowodnić, że technologia CCS jest ekonomicznie opłacalna oraz może być stosowana na wielką skalę przy elektrowniach i w przemyśle energochłonnym. Komisja Europejska uważa, że takie instalacje jak ROAD istotnie przyczynią się do realizacji unijnych celów redukcji CO2. ROAD jest współfinansowany ze środków unijnych, budżetu holenderskiego oraz Global CCS Institute.

To nie jedyny projekt CCS, który może liczyć na wsparcie Komisji. "Dodatkowo projekt White Rose w Wielkiej Brytanii jest kandydatem do wsparcia przez fundusze dostępne w ramach drugiej edycji unijnego programu NER300. Decyzja, czy to wsparcie zostanie przyznane będzie podjęta w przyszłym roku" - dowiedziała się PAP Komisji.

Plan budowy siłowni na węgiel i biomasę o mocy 450 MW i połączonej z nią instalacji CCS ogłosiły firmy Alstom, Drax i BOC. Inwestorzy White Rose informują, że realizacja projektu uzależniona jest od otrzymania finansowania - z programu NER300 oraz z brytyjskiego UK Carbon Capture and Storage Demonstration Programme. Elektrownia ma zostać zbudowana w pobliżu Selby w North Yorkshire. Instalacja CCS ma wychwytywać rocznie 2 mln ton CO2 - co stanowi 90 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla w elektrowni - a następnie transportować go do położonych pod dnem Morza Północnego magazynów.

"Zarówno w projekcie brytyjskim, jaki i holenderskim dwutlenek węgla składowany byłby pod dnem Morza Północnego. Z naszego punktu widzenia w takich warunkach są to bezpieczne dla środowiska projekty" - mówi przedstawiciel KE. Jak dodaje, kraje takie jak Polska i Niemcy, które wytwarzają znaczne ilości energii elektrycznej przy wykorzystaniu węgla, powinny aktywnie zaangażować się też w rozwój CCS.

d3xxpjd

Technologia CCS (Carbon Capture and Storage) jest promowana przez Komisję Europejską jako jeden ze sposobów ograniczania emisji CO2 do atmosfery. Polega na wychwyceniu różnymi metodami CO2, powstającego w wyniku spalania paliw kopalnych, skroplenia, przetransportowania do miejsca składowania i wtłoczenia do izolowanej formacji geologicznej w celu trwałego przechowania.

W Polsce spółka Polska Grupa Energetyczna chciała zastosować pierwszy większy projekt CCS w Bełchatowie. W kwietniu Grupa zrezygnowała jednak z tej inwestycji, tłumacząc to brakiem odpowiedniego finansowania. Bełchatowski CCS nie znalazł się bowiem na liście projektów dofinansowywanych przez KE.

Eksperci podkreślają, że technologia CCS jest na razie zbyt droga; opłacałoby się ją stosować, jeśli uprawnienia do emisji CO2 w europejskim systemie handlu emisjami (ETS) kosztowałyby ponad 65 euro. Tymczasem ich cena wynosi ok. 5 euro.

Realizowanego przez Europejski Bank Inwestycyjny programu NER300 polega na sprzedaży przez bank uprawnień, z czego środki mają być przeznaczane na projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla

Z Brukseli Łukasz Osiński

d3xxpjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xxpjd
d3xxpjd