Trwa ładowanie...
d1cfbhm
25-01-2017 15:20

W przyszłym tygodniu kolejne dokapitalizowanie PGG przez inwestorów

1 lutego Polska Grupa Górnicza (PGG) ma zostać dokapitalizowana przez swoich trzech udziałowców ponad 165 mln zł. W ten sposób zrealizowany zostanie trzeci etap podwyższania kapitału spółki, zadeklarowanego przy jej tworzeniu wiosną ubiegłego roku.

d1cfbhm
d1cfbhm

W środę PAP potwierdziła w PGG, że planowane podwyższenie jej kapitału zostanie sfinalizowane zgodnie z planem, 1 lutego br. Tym samym - po zarejestrowaniu dokapitalizowania w sądzie - wzrośnie udział w PGG spółek PGNiG Termika, Energa Kogeneracja i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, a zmniejszy się udział głównego udziałowca - katowickiej spółki Węglokoks, który jednak pozostanie wiodącym udziałowcem.

Początkowo Węglokoks, który wcześniej uczestniczył w finansowaniu poprzedniczki PGG - Kompanii Węglowej, posiadał ponad 31 proc. udziałów w PGG. Po zrealizowanym jesienią zeszłego roku drugim etapie dokapitalizowania Grupy przez inwestorów, jego udział zmniejszył się do ponad 25 proc.

Gdy na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku PGG przejmowała kopalnie Kompanii Węglowej, uzgodniono, że firmy PGNiG Termika, Energa Kogeneracja i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zaangażują w Grupie po 500 mln zł w trzech etapach. Wiosną 2016 r. wpłaciły po 361,1 mln zł, co dało im po ponad 15,6 proc. udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGG.

Do początków listopada ubiegłego roku każdy z trójki inwestorów przekazał dalsze 83,3 mln zł, co zwiększyło udziały każdej z tych firm do 16,6 proc. - do końca ubiegłego roku ten etap dokapitalizowania nie był jeszcze formalnie zarejestrowany w sądzie. W drugim etapie dokapitalizowania, po którym kapitał spółki wzrósł łącznie o ponad 316 mln zł, brało też udział TF Silesia, przejmując udziały o wartości ponad 66,6 mln zł.

d1cfbhm

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, 1 lutego br. każdy z trójki inwestorów ma podwyższyć kapitał PGG o kolejne 55,6 mln zł, co zwiększy udziały każdego z nich do ok. 17,1 proc. Tym samym zmniejszy się procentowy udział w kapitale nie tylko Węglokoksu, ale także Towarzystwa Finansowego Silesia (po pierwszym podwyższeniu kapitału udział ten wynosił 12,5 proc.) oraz Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych (miał 9,4 proc. udziałów). Jeden udział w PGG należy bezpośrednio do Skarbu Państwa.

Obecnie nie są znane szczegóły i harmonogram dalszego dokapitalizowania PGG związanego z planowanym połączeniem tej spółki z Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW). Według niedawnych zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Energii, przewidywane wcześniej zasilanie kapitałowe dla holdingu (700 mln zł od trzech podmiotów: Enei, Węglokoksu i TF Silesia) ma być zrealizowane już po fuzji PGG i KHW, z przeznaczeniem na realizację programu naprawczego KHW. Rozważane jest też dodatkowe zasilenie PGG o 400 mln zł w związku z połączeniem z holdingiem.

PGG z końcem kwietnia ubiegłego roku przejęła kopalnie Kompanii Węglowej. Według wstępnych danych ubiegłoroczna strata Grupy wyniosła 326,7 mln zł i była niższa od zakładanej w biznesplanie o 35,7 mln zł. Wyniki finansowe spółki są jeszcze przed weryfikacją przez biegłych rewidentów.

W grudniu 2016 r. PGG trzeci miesiąc z rzędu zanotowała dodatni wynik finansowy i po raz drugi zarabiała na każdej tonie sprzedawanego węgla. Program restrukturyzacji zakładał, że pierwszy wynik dodatni spółka wypracuje dopiero w pierwszym kwartale 2017 roku.

d1cfbhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfbhm