Trwa ładowanie...
d2fwdx4
20-10-2015 18:45

W resorcie gospodarki wręczono nagrody dla liderów polskiego eksportu

Nagrody "Orzeł Eksportu" i "Marka Polskiej Gospodarki" dla firm-liderów polskiego eksportu wręczono w Ministerstwie Gospodarki. Polska jest brandem, który należy promować, w ub.r. wyeksportowało swoje produkty 40 tys. firm - mówił wicepremier Janusz Piechociński.

d2fwdx4
d2fwdx4

Podczas gali tytułem "Dobra Firma 2014" wyróżniono także najlepiej rozwijające się i najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa z rankingu "Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów", którą publikuje "Rzeczpospolita". Przedsięwzięciu patronuje Ministerstwo Gospodarki.

Wyjście z jeszcze lepszą ofertą wymaga ciągłego doskonalenia i wskazywania liderów polskiego eksportu, którzy mogą być wzorcem i którzy zmienili obraz Polski na świecie - podkreślił wicepremier we wtorek podczas rozdania nagród.

Zauważył, że ponad 10 lat temu - przed wejściem do Unii Europejskiej - udział naszego eksportu w PKB był poniżej 20 proc., a ubiegły rok zakończony został wynikiem poniżej 42 proc. Na koniec 2015 r. będzie to nie mniej niż 48 proc., ale Polska potrzebuje, by już w 2020 r. udział eksportu w PKB wyniósł 62-64 proc. - zaznaczył wicepremier.

"W tym roku idziemy na rekord naszego eksportu. W zeszłym roku było to ponad 163 mld euro, w tym roku będzie to na pewno ponad 170 mld. Za 9 miesięcy tego roku eksport wzrósł o 7 proc., więc jest się czym pochwalić" - dodał Piechociński.

d2fwdx4

Organizator wtorkowej gali, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota mówił o ostatnim, 14. rankingu polskich przedsiębiorstw i eksporterów Lista 2000. "Ta lista niewiele się różni od ubiegłorocznej, ponieważ poziom obrotów jest mniej więcej taki sam. (...) Czołówka tej listy to nadal wielkie firmy państwowe. Najszybciej rozwijają się firmy zagraniczne i one też mają największą efektywność" - powiedział Chrobota. Dodał, że jest coraz więcej dobrych polskich prywatnych firm.

Jak zauważył, coraz bardziej polskie firmy przyciąga stolica. Warszawa - to "bijące serce polskiej gospodarki", coraz więcej rozwijających się firm z mniejszych miast rejestruje się w Warszawie. W tym roku kolejnych 27 dużych firm zmieniło swoją siedzibę na Warszawę.

Chrabota poinformował, że obroty łączne 2000 firm znajdujących się na liście wyniosły w 2014 r. 1 bilion 770 mld zł, a ich zyski prawie 50 mld zł, jest to jednak o 12 proc. mniej niż rok wcześniej.

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się PKN Orlen, na drugim - KGHM Polska Miedź, a na trzecim - FCA Poland Bielsko Biała.

d2fwdx4

"Marka Polskiej Gospodarki" to nagroda przyznawana w kilkunastu kategoriach branżowych. Wyróżnienie przypada najlepszym eksporterom - jury pod uwagę bierze wzrost eksportu w ostatnich dwóch latach oraz jego wielkość; trzeba również wykazać się dobrą dynamiką wzrostu sprzedaży i znaczącą rentownością. Natomiast nagroda "Orzeł Eksportu" to wyróżnienie dla tych firm, które w ostatnim czasie najdynamiczniej rozwinęły swoją sprzedaż poza granicami Polski.

Laureatów w plebiscytach wyłoniło jury pod przewodnictwem ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Kapituła dokonała wyboru spośród tych firm, których wiarygodne wyniki są znane: są to firmy giełdowe, publikujące dane lub takie, które swoje wyniki przesłały do redakcji "Rzeczpospolitej".

W jury zasiedli m.in. senator PO prof. Marek Rocki ze Szkoły Głównej Handlowej, szef Akademii Leona Koźmińskiego prof. Andrzej Koźmiński, główny ekonomista PwC Polska prof. Witold Orłowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Jacek Szugajew.

d2fwdx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fwdx4