Trwa ładowanie...
d30z2bg
23-11-2016 12:35

W Rudzie Śląskiej w ciągu pięciu lat ma powstać ok. 300 mieszkań

Blisko 300 nowych mieszkań ma powstać w ciągu pięciu lat w Rudzie Śląskiej. Lokalne władze chcą też w tym czasie przeznaczyć ponad 45 mln zł na remonty miejskiej infrastruktury mieszkaniowej, a do czerwca 2019 r. zamrozić stawkę bazową czynszu w mieszkaniach komunalnych.

d30z2bg

To główne założenia przyjętego na ostatniej sesji rady miejskiej "Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2017 - 2021".

W liczącej ok. 140 tys. mieszkańców Rudzie Śląskiej na mieszkanie komunalne oczekują 1154 gospodarstwa domowe, jeszcze dwa lata temu było to 4200 oczekujących.

"To już drugi taki program, który opracowaliśmy. Poprzedni obowiązywał od 2012 r. i ważny będzie jeszcze do końca tego roku. W tym czasie znacząco udało nam się poprawić stan techniczny budynków, a uporządkowanie najważniejszych kwestii związanych z najmem mieszkań sprawiło, że kolejka po mieszkanie komunalne bardzo się skróciła" - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

"Teraz, oprócz dalszych nakładów finansowych na remonty i termomodernizacje, stawiamy na budowę nowych mieszkań. Chcemy, żeby w ciągu pięciu lat powstało ich blisko 300" - dodała. Budowa nowych mieszkań w Rudzie Śląskiej ma być realizowana dwutorowo. Mają powstawać zarówno budynki komunalne, jak i TBS-y, do których dołoży się miasto.

d30z2bg

Uchwalony program przewiduje, że w najbliższych pięciu latach ponad 45 mln zł przeznaczonych zostanie na modernizacje budynków - ocieplenia, remonty dachów i wymianę okien. "Chcemy cały czas poprawiać stan techniczny budynków. W ciągu ostatnich lat zaszło w tej materii wiele zmian +na plus+. Jeszcze pięć lat temu 67 proc. budynków było w złym lub bardzo złym stanie technicznym. Teraz ta liczba spadła do 49 proc." - podkreślił wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

W przyjętym przez rudzkich radnych programie określono również politykę czynszową na lata 2017 - 2022. Zgodnie z uchwałą do czerwca 2019 r. obowiązywać będzie dotychczasowa stawka bazowa, która wynosi 7,10 zł. Ostateczne stawki czynszu płacone przez najemców uzależnione są od standardu lokalu.

Miasto jest właścicielem nieco ponad 12 proc. mieszkań w Rudzie Śląskiej. Jeszcze pięć lat temu odsetek ten wynosił 15 proc. Prawie 27 proc. mieszkań znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowych - to spadek z 55 proc. Ponad połowa mieszkań jest w rękach prywatnych. Wcześniej było to tylko 23 proc.

W Rudzie Śląskiej jest dziś 7260 mieszkań komunalnych, natomiast liczba lokali socjalnych to 1311, z czego 403 wynajmowanych jest od spółdzielni mieszkaniowych. "W przyszłym roku w ramach projektu realizowanego ze środków unijnych za kwotę ok. 1,2 mln zł zaadaptujemy 13 lokali użytkowych i mieszkalnych na lokale socjalne, z czego dofinansowanie, które mamy otrzymać, wyniesie ok. 1 mln zł" - podał Pierończyk. Miasto ma też udziały w 294 wspólnotach mieszkaniowych.

Działania władz Rudy Śląskiej w zakresie gospodarki mieszkaniowej w latach 2012-2014 znalazły się w katalogu dobrych praktyk rewitalizacji polskich miast, wydanym w tym roku przez resort rozwoju. W publikacji podkreślono optymalizację gminnej gospodarki lokalowej dzięki innowacyjnym narzędziom zarządczym oraz poprawę jakości mieszkań i warunków ich eksploatacji.

d30z2bg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30z2bg