Trwa ładowanie...

W sklepach drożyzna, a w hurcie ceny spadają. "Widać oznaki kryzysu"

Na rynku hurtowym w Broniszach ceny owoców i warzyw są niewiele wyższe w niż w ubiegłym roku, tanie są pomidory i śliwki - twierdzi ekspert rynku Maciej Kmera. Dodaje, że intensywnie rozwijają się firmy, wyspecjalizowane w handlu towarem słabszej jakości, których nie przyjęły duże sieci. Zamiast do sklepów, trafiają najczęściej na bazar.

Ceny towarów i usług w sierpniu były o 16,1 proc. wyższe niż przed rokiem, zdjęcie ilustracyjneCeny towarów i usług w sierpniu były o 16,1 proc. wyższe niż przed rokiem, zdjęcie ilustracyjneŹródło: Agencjawyborcza.pl, fot: Grzegorz Skowronek
d1b9wuu
d1b9wuu

- Popyt jest słaby, widać oznaki kryzysu - tak Maciej Kmera komentuje sytuację na rynku hurtowym Broniszach. Według eksperta, "silne tąpnięcie" nastąpiło na przełomie lipca i sierpnia, co prawdopodobnie było spowodowane wyjazdami wakacyjnymi. Wrzesień także nie jest dobry dla sprzedawców, co natomiast wiąże się ze szkolnymi wydatkami.

Zdaniem Kmery, na rynku widoczny jest kryzys. Sprzedawcy, którzy zaopatrują m.in. Warszawę, coraz częściej informują o zamykanych sklepach z powodu bardzo wysokich kosztów energii elektrycznej. Generują je np. chłodziarki i klimatyzacja, z których jednak trudno zrezygnować. Ekspert twierdzi, że niedawne upały zniechęciły część klientów do zakupów w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, kierując ich do dyskontów.

Na rynku widać też nowy trend. Kmera informuje, że intensywnie rozwijają się firmy-hurtownie, które specjalizują się w sprzedaży towaru słabszej jakości. Często to zwroty z sieci handlowych. Ich głównymi klientami mają być sprzedawcy bazarowi i straganiarze, których działalność nie generuje wysokich kosztów

d1b9wuu

Handlowcy z rynku w Broniszach, jak mówi Kmera, liczą na odbicie w październiku. Na razie słaby popyt sprawia, że ceny wielu owoców i warzyw są w hurcie niższe niż w ubiegłym roku. Mimo wszechobecnej drożyzny. Przypomnijmy, że inflacja w sierpniu osiągnęła pułap 16,1 proc. Jest najwyższa od dekad.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te owoce są tanie w hurcie. Powinny być też w sklepach

Według danych przytoczonych przez Kmerę, w pierwszym tygodniu września owoce krajowe w Broniszach były nawet średnio o 0,43 proc. tańsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a importowane o ok. 8,5 proc. droższe (najbardziej podrożało avocado oraz melony).

d1b9wuu

Tanie natomiast są pomidory spod osłon, kosztują one obecnie – 2-3 zł za kg wobec 4,5 zł w 2021 r. Kmera zauważył, że warzywa te potaniały mimo wielokrotnie zwiększonych kosztów produkcji, co może spowodować silne ograniczenie powierzchni plantacji na wiosnę 2023 r.

Bardzo dużo na rynku jest jabłek odmian letnich. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 1 do 3 zł za kg w zależności od odmiany i kalibru. Ekspert wyjaśnił, że z powodu suszy, a także z konieczności zmniejszania kosztów uprawy przeważają jabłka drobniejsze, czyli tańsze. W ofercie pojawiły się już pierwsze odmiany zimowe np. Ligol, Rubin, Sampion.

d1b9wuu

Ze względu na wysoką podaż bardzo tanie są także śliwki, które wyceniane są w granicach od 0,75 do 2,5 zł za kg. Stabilnie utrzymuje się cena i dostępność borówki wysokiej. W zależności od standardu konfekcjonowania trzeba za nią zapłacić od 12 do 22 zł za kg. Z owoców drogie są maliny, których cena dochodzi nawet do 30 zł za kg. Co ciekawe, brakuje bananów. - Ich cena podskoczyła do 6,2 zł za kg - informuje ekspert.

Drogie warzywa na rynku w Broniszach. Powodem m.in. upalne noce

Warzywa krajowe na rynku w Broniszach podrożały średnio o 4,8 proc. (najbardziej cebula i kapusta). Cały koszyk analizowanych cen owoców i warzyw był o 4,82 proc. droższy niż w pierwszym tygodniu ubiegłego roku.

Stabilne są ceny warzyw korzeniowych. Marchew kosztuje 1-1,4 zł za kg, pietruszka 4-5 zł za kg. Droga za to jest cebula, której ceny dochodzą do 2 zł kg. Większość odmian krajowych ziemniaków kosztuje od 0,75 do 1 zł za kg. Wyjątek to Irysy w cenie ok. 1,33 zł za kg.

Odwrotna sytuacja jest na rynku ogórków, czego powodem są chłodne noce, które opóźniają ich dojrzewanie i obniżają podaż. Ogórki kosztują 5,5-7 zł za kg w porównaniu do 1,5 zł za kg w końcu sierpnia. Z tego samego powodu wzrosły ceny papryki do 6-7 zł za kg.

d1b9wuu

Niska jest podaż kalafiorów, których uprawa sprawia bardzo duże problemy wynikające z upalnych letnich miesięcy (róże kalafiorowe najlepiej zawiązują się przy temperaturze nocnej ok. 10 st. C) ceny dochodzą nawet do 7 zł za szt. Droga jest także fasolka szparagowa, która kosztuje 6-8 zł za kg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b9wuu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b9wuu