Trwa ładowanie...

W tę niedzielę sklepy będą otwarte. Zmiany dla kilku województw

Ustawa dotycząca uchylenia zakazu handlu to ważna część specustawy powodziowej, która trafiła już do Dziennika Ustaw. Skutkiem tego, sklepy w rejonach dotkniętych klęską żywiołową będą mogły być w niedzielę 13 października.

Zmiany w zakazie handlu na terenach dotkniętych przez powódźZmiany w zakazie handlu na terenach dotkniętych przez powódźŹródło: Adobe Stock
d4gq7c5
d4gq7c5

Nowelizacja ustawy o usuwaniu skutków powodzi oraz innych przepisów została przyjęta 1 października 2024 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją dwa dni później, a ustawa weszła w życie natychmiast po jej ogłoszeniu.

Artykuł kontynuuje się pod materiałem wideo

W świat poszła informacja o błędzie Tauronu. "Żadnego zrzutu nie było"

Kiedy niedziela handlowa? Zmiany na zalanych terenach

Zgodnie z artykułem 8 specustawy, zakaz handlu nie będzie obowiązywał w niedziele, ale tylko w przypadku czynności związanych z handlem artykułami pierwszej potrzeby, takich jak rozładowywanie, przyjmowanie i prezentowanie towarów. Pracownicy mogą być także zatrudniani do wykonywania tych czynności.

d4gq7c5

Jednakże zwolnienie z zakazu nie będzie dotyczyć niedziel, które są równocześnie dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Dzięki tej ustawie, mieszkańcy obszarów, gdzie ogłoszono stan klęski żywiołowej, mogli udać się na zakupy w niedzielę 6 i mogą zrobić to także dzisiaj - 13 października 2024 roku. Pełna lista terenów objętych stanem klęski dostępna jest w tym miejscu.

Co zakłada specustawa powodziowa?

Dodatkowo specustawa powodziowa przewiduje różnorodne formy wsparcia dla osób poszkodowanych przez powódź. Osoby, które utraciły możliwość korzystania z domów, mogą uzyskać pomoc finansową na spłatę kredytów hipotecznych z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Przez fundusz, państwo zapłaci za nich raty przez 12 miesięcy.

d4gq7c5

Również z Funduszu Dopłat można otrzymać pomoc bezzwrotną, a specustawa przewiduje występowanie losowych zasiłków na edukację dzieci, które ucierpiały wskutek powodzi. Rodzice dzieci, które nie mogą uczęszczać do żłobka czy innej placówki, otrzymają dodatkowe zasiłki opiekuńcze.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie obejmujące 16 tys. zł na osobę zgłoszoną do ZUS oraz 75 proc, poprzednich miesięcznych przychodów. Pomoc skierowana jest do małych firm i pracodawców, w tym prowadzących działalność sezonową.

Pracownicy, którzy są dotknięci skutkami powodzi, mają prawo do specjalnego, płatnego urlopu na usuwanie szkód do 20 dni. Koszty wynagrodzenia i składki ZUS za ten urlop będą refundowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gq7c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gq7c5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj