Polska odpowiada Petru ws. zakazu handlu. Oto najnowsze badanie
W piątek 28 czerwca rozstrzygnęły się dalsze losy projektu łagodzącego zakaz handlu. Z najnowszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że jesteśmy mocno podzieleni w tej sprawie.
- Nie możemy zapomnieć o gminach położonych daleko od aglomeracji np. o Ustrzykach Dolnych. Najbliższe galerie handlowe znajdują się dopiero w Rzeszowie. Niedziela handlowa jest dla wielu mieszkańców Bieszczad ważną wyprawą zarówno na zakupy, jak i formą spędzania czasu z rodziną. Zgodnie z deklaracjami mieszkańców byli oni w stanie zdążyć na mszę w niedzielę rano lub wieczorem i wcale nie kolidowało im to z możliwością robienia zakupów - przekonywał w Sejmie 13 czerwca Ryszard Petru z Polski 2050.
Wirtualna Polska postanowiła zapytać, co mieszkańcy woj. podkarpackiego uważają o tych słowach. Większość uczestników badania (47 proc.) nie podziela zdania posła.
Druga najpopularniejsza odpowiedź (28 proc.) to "nie mam zdania w tej sprawie". Z twierdzeniami Petru zgadza się 25 proc. respondentów.
Co Polacy myślą o zakazie handlu w niedzielę?
W związku z toczącą się dyskusją polityczną postanowiliśmy też sprawdzić, co społeczeństwo uważa o zakazie handlu. Najwięcej osób (31 proc.) uważa, że ograniczenia powinny obowiązywać w każdą niedzielę we wszystkich sklepach.
Niewiele mniej, bo 29 proc. uczestników badania, twierdzi, że zakaz powinien obowiązywać tylko w niektóre niedziele. Z kolei 26 proc. Polaków stoi na stanowisku, że nie powinno być żadnych ograniczeń. 14 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Zmiany w zakazie handlu. Co proponuje Trzecia Droga?
Projekt przygotowany przez posłów Polski 2050 zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu (pierwsza i ostatnia). Za pracę w te dni przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny (od sześciu dni przed do sześciu dni po dniu pracy w niedzielę).
Dwa tygodnie temu odbyła się w Sejmie gorąca debata na ten temat. O odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wnioskowały kluby PiS i Lewicy. Z kolei Koalicja Obywatelska, PSL-Trzecia Droga oraz Konfederacja postulowały skierowanie dokumentu do dalszych prac w komisji.
Ostateczne głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta odbyło się w piątek 28 czerwca 2024 r. Sejm zagłosował przeciw temu wnioskowi, co oznacza, że prace nad nowelizacją łagodzącą dotychczasowe przepisy, będą kontynuowane.
Pierwsze badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna w dniach 14-16.06.2024 r., na próbie 64 osób mieszkających w woj. podkarpackim. Drugie badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna w dniach 14-16.06.2024 r., na próbie 1153 osób.