W V Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych - MF
03.07. Warszawa (PAP) - W maju 2012 roku Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych - wynika z lipcowego numeru "Monitora konwergencji...
03.07.2012 | aktual.: 03.07.2012 12:23
03.07. Warszawa (PAP) - W maju 2012 roku Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych - wynika z lipcowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.
"W maju 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP nie uległo zmianie i wyniosło 4,0 proc. Jednocześnie wartość referencyjna utrzymała się na poziomie 3,1 proc. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Grecji, Irlandii i Szwecji" - napisano w Monitorze.
"Majowe prognozy Komisji Europejskiej dla wszystkich państw UE implikują niewypełnianie przez Polskę kryterium stabilności cen w horyzoncie prognozy, tj. do końca 2013 r. Z prognoz wynika, że różnica między odpowiednią wartością dla Polski, a wartością referencyjną powinna się w tym okresie zawierać w przedziale 0,2-0,9 pkt. proc." - dodano.
MF podał, że w maju 2012 r. Polska nie wypełniała także kryterium stóp procentowych.
"Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,7 proc. i była o 1,7 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 4,0 proc." - napisano.
"W bieżącym numerze Monitora, w wyniku zastosowania zmienionej metodologii wyznaczania grupy referencyjnej dla kryterium długoterminowych stóp procentowych, wartość referencyjna kryterium została wyliczona wyłącznie w oparciu o dane dotyczące jednego państwa, tj. Szwecji. Bazując na treści Raportu o konwergencji 2012 opublikowanego przez Komisję Europejską w maju 2012 r., z grupy referencyjnej wykluczono państwa objęte programem pomocowym UE/MFW, tj. Grecję i Irlandię" - dodano.
Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu, zaś kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM2.(PAP)
jba/ ana/