Trwa ładowanie...
d3qbdz0

W VIII RPP głosowała nad podwyżką stóp proc. oraz rezerwy obowiązkowej - minutes (opinia)

23.09. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu decyzyjnym RPP w sierpniu głosowano nad podwyższeniem podstawowych stóp procentowych NBP o 50 pb oraz nad podwyższeniem stopy rezerwy...

d3qbdz0
d3qbdz0

23.09. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu decyzyjnym RPP w sierpniu głosowano nad podwyższeniem podstawowych stóp procentowych NBP o 50 pb oraz nad podwyższeniem stopy rezerwy obowiązkowej, także o 50 pb - wynika z opublikowanego w czwartek opisu dyskusji RPP.

Poniżej opinie

GRZEGORZ MALISZEWSKI, BANK MILLENNIUM

"Wydźwięk minutes nie zmienia naszego scenariusza odnośnie stóp procentowych. Ta informacja, która na pewno zwróciła naszą uwagę, to wniosek o podniesienie stóp procentowych o 50 pb, ale nie uzyskał on poparcia większości i stopy zostały utrzymane na niezmienionym poziomie.

d3qbdz0

Od sierpniowego posiedzenia mieliśmy sporo wypowiedzi członków Rady, których charakter był łagodny jeśli chodzi o politykę monetarną. W międzyczasie pojawiły się dane o inflacji w sierpniu, która okazała się niższa niż oczekiwał rynek. Stąd część członków RPP, w tym przede wszystkim prezes Marek Belka, wypowiadali się raczej w gołębim tonie. Nie dostrzegają oni silnego zagrożenia dla inflacji.

Nie ma presji na szybkie podwyżki stóp, mimo nieco bardziej jastrzębiej wymowy minutes. Sytuacja jaka zaistniała w międzyczasie wskazuje, że może być trudno uzyskać w Radzie większość za podwyżką stóp procentowych. Nieznacznie wzrosło więc prawdopodobieństwo scenariusza, w którym stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie do końca tego roku".

ADAM CZERNIAK, INVEST BANK

"Ogólny wydźwięk komunikatu nie stanowi zaskoczenia. Poznaliśmy informację o tym ile i jakie podwyżki były głosowane. Widać, że głosowany był wniosek za podwyżką o 50 pb stopy rezerw obowiązkowych i podstawowych stóp procentowych, co motywowano wzrostem oczekiwań inflacyjnych z powodu informacji o podwyżce podatku VAT oraz wzroście cen żywności na rynkach światowych. Wnioski te jednak nie przeszły. Z treści komunikatu wynika, że siła przebicia tych członków RPP, którzy byli przeciwni tym wnioskom była wysoka.

d3qbdz0

Ten komunikat nie zmienia perspektyw kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo, że w październiku rozpocznie się cykl zacieśnienia polityki pieniężnej. Prawdopodobieństwo to wynosi 50 proc. Kluczowa względem tego będzie projekcja inflacji NBP, która zostanie przygotowana w październiku. Na posiedzeniu wrześniowym nie będzie w moim przekonaniu decyzji odnośnie podniesienia stóp procentowych, jednak będzie ono ciekawe, gdyż zobaczymy, czy Rada będzie starała się przygotować nas na ewentualną podwyżkę w październiku, czy nie."

(PAP)

jow/ jtt/

d3qbdz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qbdz0