W VIII RPP głosowała nad podwyżką stóp proc. oraz rezerwy obowiązkowej - minutes (opinia)
23.09. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu decyzyjnym RPP w sierpniu głosowano nad podwyższeniem podstawowych stóp procentowych NBP o 50 pb oraz nad podwyższeniem stopy rezerwy...
23.09.2010 | aktual.: 23.09.2010 15:23
23.09. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu decyzyjnym RPP w sierpniu głosowano nad podwyższeniem podstawowych stóp procentowych NBP o 50 pb oraz nad podwyższeniem stopy rezerwy obowiązkowej, także o 50 pb - wynika z opublikowanego w czwartek opisu dyskusji RPP.
Poniżej opinie
GRZEGORZ MALISZEWSKI, BANK MILLENNIUM
"Wydźwięk minutes nie zmienia naszego scenariusza odnośnie stóp procentowych. Ta informacja, która na pewno zwróciła naszą uwagę, to wniosek o podniesienie stóp procentowych o 50 pb, ale nie uzyskał on poparcia większości i stopy zostały utrzymane na niezmienionym poziomie.
Od sierpniowego posiedzenia mieliśmy sporo wypowiedzi członków Rady, których charakter był łagodny jeśli chodzi o politykę monetarną. W międzyczasie pojawiły się dane o inflacji w sierpniu, która okazała się niższa niż oczekiwał rynek. Stąd część członków RPP, w tym przede wszystkim prezes Marek Belka, wypowiadali się raczej w gołębim tonie. Nie dostrzegają oni silnego zagrożenia dla inflacji.
Nie ma presji na szybkie podwyżki stóp, mimo nieco bardziej jastrzębiej wymowy minutes. Sytuacja jaka zaistniała w międzyczasie wskazuje, że może być trudno uzyskać w Radzie większość za podwyżką stóp procentowych. Nieznacznie wzrosło więc prawdopodobieństwo scenariusza, w którym stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie do końca tego roku".
ADAM CZERNIAK, INVEST BANK
"Ogólny wydźwięk komunikatu nie stanowi zaskoczenia. Poznaliśmy informację o tym ile i jakie podwyżki były głosowane. Widać, że głosowany był wniosek za podwyżką o 50 pb stopy rezerw obowiązkowych i podstawowych stóp procentowych, co motywowano wzrostem oczekiwań inflacyjnych z powodu informacji o podwyżce podatku VAT oraz wzroście cen żywności na rynkach światowych. Wnioski te jednak nie przeszły. Z treści komunikatu wynika, że siła przebicia tych członków RPP, którzy byli przeciwni tym wnioskom była wysoka.
Ten komunikat nie zmienia perspektyw kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo, że w październiku rozpocznie się cykl zacieśnienia polityki pieniężnej. Prawdopodobieństwo to wynosi 50 proc. Kluczowa względem tego będzie projekcja inflacji NBP, która zostanie przygotowana w październiku. Na posiedzeniu wrześniowym nie będzie w moim przekonaniu decyzji odnośnie podniesienia stóp procentowych, jednak będzie ono ciekawe, gdyż zobaczymy, czy Rada będzie starała się przygotować nas na ewentualną podwyżkę w październiku, czy nie."
(PAP)
jow/ jtt/