Trwa ładowanie...
d1ockdd

W XII należy liczyć się z obniżką stóp proc. - Hausner, RPP

26.11. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl łagodzenia polityki pieniężnej i w grudniu należy liczyć się z obniżką stóp procentowych - uważa Jerzy Hausner,...

Share
d1ockdd

26.11. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl łagodzenia polityki pieniężnej i w grudniu należy liczyć się z obniżką stóp procentowych - uważa Jerzy Hausner, członek RPP. Jego zdaniem realne stopy procentowe powinny pozostać dodatnie.

"Ostatni komunikat Rady nie zostawia wątpliwości, że rozpoczął się cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Jak daleko ten cykl się posunie? Nie wiem. Na początku grudnia znowu spotkamy się na zamkniętym posiedzeniu i będziemy dyskutować, co mamy zrobić w grudniu, to jasne. Nie sądzę byśmy mogli mieć do czynienia z jakimś dramatycznym zwrotem sytuacji. Przypuszczam, że w grudniu podtrzymamy linię łagodzenia polityki pieniężnej, czyli należy liczyć się z obniżaniem stóp procentowych" - powiedział Hausner w wywiadzie dla portalu Obswerwatorfinansowy.pl.

Jego zdaniem realne stopy procentowe powinny w Polsce pozostać dodatnie.

"Co do zasady, że powinniśmy mieć realnie dodatnie stopy procentowe - jak najbardziej. Z tym, że pod koniec 2012 r. można oczekiwać wyraźnego obniżania się inflacji, a w związku z tym wskazane jest obniżanie poziomu stóp procentowych. Nie widzę żadnego uzasadnienia, biorąc pod uwagę to, że mamy wzrost gospodarczy i że przed nami konieczność przestawienia gospodarki na rozwiązania strukturalnie bardziej konkurencyjne, aby prowadzić politykę ujemnych stóp procentowych" - podkreśla członek Rady.

"Taką samą opinię wielokrotnie wyrażał prezes Narodowego Banku Polskiego i z Markiem Belką w pełni się zgadzam" - dodał. (PAP)

bg/ jtt/

d1ockdd

Podziel się opinią

Share
d1ockdd
d1ockdd