Wakacje 2020. Tylko co piąte kąpielisko w Polsce z doskonałą jakością wody
W Polsce mamy w sumie 606 kąpielisk. Tylko w minionym sezonie powstało 130 nowych. Jednak na tle Unii Europejskiej tylko co piąte kąpielisko może się pochwalić doskonałą jakością wody.
Sezon wakacyjny za pasem. Epidemia koronawirusa wielu Polakom pozmieniała plany na letni wypoczynek. Mimo że część państw niebawem otworzy swoje granice dla turystów z Polski, większość z nas w obawie przed ciągle panującą pandemią planuje spędzić wakacje w kraju.
Wypoczynek nad wodą zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rodaków. Jak wyglądają polskie kąpieliska? Ocenę ich jakości przedstawia raport Komisji Europejskiej (KE) i Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) "Jakość wody w europejskich kąpieliskach w 2019 roku".
606 kąpielisk
W minionym sezonie powstało w Polsce 130 nowych kąpielisk. To największy przyrost w całej UE, gdzie przybyło łącznie 306.
W sumie mamy więc 606 kąpielisk, z czego 130 doskonałej jakości. A co z pozostałymi?
Aż 419 nie jest sklasyfikowanych pod względem jakości. Są to albo nowe kąpieliska, albo nie mają wystarczającej liczby próbek z innych powodów.
Wakacje 2020. Obozy i kolonie się odbędą. Organizatorzy szykują się do sezonu. Obejrzyj wideo:
Dlatego w ogólnym zestawieniu udział kąpielisk z doskonałą jakością wody stanowił w roku ubiegłym w Polsce jedynie 21,6 proc.
Gdzie najczyściej?
Raportem objęto ponad 22,2 tys. kąpielisk w Unii Europejskiej oraz Albanii i Szwajcarii. Aż 84,6 proc. z nich posiadało wodę doskonałej jakości. Prym w tym zakresie wiodły: Cypr, Austria, Malta, Grecja i Chorwacja (95 proc. kąpielisk w tych krajach uzyskało najwyższe oceny). Ponadto w Grecji, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, Rumunii i Słowenii wszystkie oceniane kąpieliska były co najmniej dobrze.
KE podała, że latem 2019 r. rozpoczęto użytkowanie 306 nowych miejsc do kąpieli. 60 proc. z nich jest położonych nad rzekami i jeziorami, gdzie kontrola jakości wody jest znacznie utrudniona. Jakość nowych miejsc do kąpieli jest określana tylko wtedy, gdy dostępna jest wystarczająca liczba próbek wody. Może się to zdarzyć już w pierwszym roku, jeśli częstotliwość monitorowania jest wystarczająco wysoka.
Największa liczba nowo otwartych kąpielisk w 2019 r. znajduje się w Polsce (130, z czego 101 znajduje się w głębi lądu), podaje raport.
Raport sporządzono na podstawie danych, dotyczących próbek wody, pobieranych przez przedstawicieli władz lokalnych i krajowych i analizowanych pod kątem m.in. zanieczyszczenia ściekami i pochodnymi hodowli zwierząt. Na podstawie poziomu wykrytych bakterii jakość wody była klasyfikowana jako "doskonała", "dobra", "dostateczna" lub "niedostateczna".
Co najmniej "ostateczną" uzyskało w roku ubiegłym 95 proc. kąpielisk (niewielki spadek w stosunku do stanu z 2018 r., kiedy 95,4 proc. kąpielisk osiągnęło taką ocenę).
W raporcie stwierdzono również, że jakość kąpielisk nadmorskich jest lepsza niż tych położonych w głębi lądu.
Obowiązek monitorowania wody w kąpieliskach został nałożony przez unijną dyrektywę dotyczącą wody w kąpieliskach. W roku ubiegłym niedostateczną jakość wody odnotowano w 1,3 proc. kąpielisk, objętych raportem.
W sześciu krajach europejskich 3 proc. lub więcej kąpielisk było złej jakości: Albania (siedem kąpielisk - 5,9 proc. kąpielisk w tym kraju), Estonia (trzy kąpieliska - 5,6 proc.), Węgry (10 kąpielisk - 3,9proc.), Irlandia (pięć - 3,4proc.), Holandia (24 lub 3,3proc.) i Słowacja (jedno kąpielisko).
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.