Trwa ładowanie...
d3ifkbf

Wakacje kredytowe, niewielu na nie stać!

Wakacyjne wojaże i inne wydatki wydrenowały twój portfel? Skorzystaj z wakacji kredytowych, ale zastanów się, czy cię na to stać!
Share
Wakacje kredytowe, niewielu na nie stać!
Źródło: WP.PL
d3ifkbf

Wakacyjne wojaże i inne wydatki wydrenowały twój portfel? Rata kredytu hipotecznego w tym miesiącu cię przerasta? Może firma, w której pracujesz, zmusiła cię do bezpłatnego urlopu? Skorzystaj z wakacji kredytowych, ale zastanów się, czy cię na to stać!

Zaciągnąłeś kilkudziesięcioletni kredyt na zakup nieruchomości. Okazuje się, że pojawiły się inne nieoczekiwane wydatki lub też zamierzasz przeznaczyć pieniądze na relaks. Pamiętaj, że masz możliwość zawieszenia nawet na kilka miesięcy spłaty swoich zobowiązań. A co najważniejsze, bank nie zapyta, na co wydasz zatrzymane pieniądze.

Większość banków w swojej ofercie ma wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty pożyczki. Jednak warunki w poszczególnych instytucjach różnią się zdecydowanie. Niektóre banki pozwolą nam jedynie na zawieszenie spłaty kapitałowej części kredytu. W praktyce oznacza to, że osoby z wieloletnimi kredytami, które są dopiero na początku swojego spłacania, zachowają w portfelu najwyżej kilkaset złotych. Nadal będą musiały spłacać część odsetkową, czyli w wielu przypadkach nawet 70 proc. zasadniczej raty.

d3ifkbf

Są też banki, które oferują całkowite zawieszenie raty. Ich oferty różnią się od siebie długością wakacji kredytowych. Jeśli spodziewasz się, że zawieszenie rat sprawi, iż kredyt będzie o tę kwotę mniejszy, to niestety nie będzie. Zwykle banki rozkładają niespłacone raty na pozostały okres kredytowania albo żądają całości tej kwoty po zapłaceniu ostatniej raty.

Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz wartość mieszkania, kwotę kredytu, walutę oraz okres kredytowania, a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »

Warto zastanowić się, czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie dla nas opłacalne. Nie tylko dlatego, że później najpewniej zwiększy się nasza rata, ale także dlatego, że bank może zacząć naliczać dodatkowe odsetki od kapitału. Choć w Polsce odsetki od odsetek są nielegalne, to w praktyce tak właśnie wygląda ponowne naliczenie wysokości naszej raty.

Kolejnym kosztem, jaki poniesiemy przy wakacjach kredytowych, jest opłata za podpisanie aneksu do umowy. W zależności od banków może to być od 100 nawet do kilkuset złotych.

d3ifkbf

Banki, w których nie ma możliwości skorzystania z wakacji kredytowych, to: Bank BGŻ, Deutsche Bank PBC, ING Bank, DomBank oraz mBank i MultiBank. Tutaj w razie problemów finansowych możesz jedynie negocjować wysokość rat.

Pozostałe banki udzielające kredytów hipotecznych mają w swojej ofercie czasowe zawieszenie spłaty kredytu. Różnią się jednak znacząco przy określaniu długości wakacji kredytowych oraz późniejszym rozliczeniu zaległych należności.

Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska

| Sprawdź swój bank! Jak wygląda w nim zawieszenie raty kredytu * Kredyt Bank - 1 raz w roku na miesiąc możemy zwiesić kapitał i odsetki * Lukas Bank - 1 raz w roku na miesiąc, ale tylko część kapitałową * Millenium Bank - 1 miesiąc w roku, część kapitałowa i odsetkowa kredytu * Nordea - 1 raz w roku, nie wcześniej niż po 12 miesiącach od zakończenia ostatnich "wakacji kredytowych", część kapitałową i odsetkową * PKO BP - 3 razy w całym okresie kredytowania (raz w roku na okres jednego miesiąca lub 3 miesiące, ale jest potrzebny aneks do umowy) * Polbank - 1 miesiąc raz w roku, zawieszeniu podlega kapitał i odsetki * BZ WBK - 6 miesięcy wakacji kredytowych, możliwe jedynie zawieszenie kapitałowej części raty * DnB Nord - zawieszamy raty na 2 miesiące w roku, tylko część kapitałową |
| --- |

d3ifkbf

Podziel się opinią

Share
d3ifkbf
d3ifkbf