Wakacje pod namiotem nie dla Polaków?
Duńczycy, Francuzi czy Szwedzi, jadąc na wypoczynek, pakują do bagażnika namiot. Polacy szukają hoteli i pensjonatów. U progu wakacji zaskakujące dane na ten temat, cytowane przez "Metro", podał Eurostat.
28.06.2010 | aktual.: 28.06.2010 10:11
Okazuje się, że w 2008 r. turyści (także nasi) spędzili na polskich kempingach 695 tysięcy nocy. Stanowi to zaledwie 1,2% wszystkich nocy przespanych w - jak to określa europejska nomenklatura - turystycznych obiektach zbiorowego zakwaterowania. Podobnie małą popularnością kempingi cieszą się np. w Bułgarii, Estonii i Grecji. Jednak już we Francji i w Luksemburgu wskaźnik ten wynosi 33%, a w Danii - aż 43%.
- W Polsce wakacje pod namiotem kojarzą się z gorszym rodzajem turystyki, mówi Cezary Molski z Polskiej Organizacji Turystycznej. - Pokutują skojarzenia z PRL - że namioty przeciekają, a zamiast łazienki jest jezioro. A że Polacy mają już więcej pieniędzy, to wolą dach nad głową. Szczególnie że ceny noclegów w gospodarstwach agroturystycznych są konkurencyjne wobec cen pola namiotowego.
Tymczasem standard naszych kempingów coraz mniej odbiega od obowiązującego na zachodzie Europy. Minimum to toalety, prąd i woda. Te lepiej wyposażone oferują już bar, saunę i internet.