Trwa ładowanie...

Walka na ceny leków niszczy małe apteki

Apteki przechodzą drogę, którą od kilku lat podążają sklepy spożywcze.

Share
Walka na ceny leków niszczy małe apteki
Źródło: WP.PL, Fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d3ed75a

Pojedyncze stają wobec coraz silniejszej konkurencji sieci, liczących już nawet po kilkaset placówek - informuje "Rzeczpospolita".

Jak szacuje Boston Consulting Group, sieci kontrolują już ok. 30 proc. rynku aptekarskiego, ale za 3-4 lata ich udział wzrośnie do 60 proc.

d3ed75a

To optymistyczny szacunek; nastąpi to znacznie szybciej, a negatywne skutki odczują pacjenci - ocenia farmaceutka prowadząca aptekę. Tacy aptekarze ostrzegają przed coraz niższymi standardami obsługi w sieciach. Klientom nie są np. proponowane tańsze zamienniki, bo punkt jest nastawiony na zysk, a sprzedawca na określoną normę dzienną.

Jednocześnie pacjenci cieszą się ze spadku cen, które w sieciach są nawet o kilkanaście procent niższe. A że ceny leków refundowanych są urzędowo określone, promocje dotyczą głownie pozostałych artykułów sprzedawanych w aptekach.

Pojawiają się jednak obawy, że gdy sieci zdominują rynek będzie znów drożej. - Jeśli pozycji dominującej nie zdobędzie jedna firma, to nie należy się obawiać takiego scenariusza - uważa partner w OC&C Strategy Consultants Jarosław Kosiński.

Więcej na http://www.rp.pl

d3ed75a

Podziel się opinią

Share
d3ed75a
d3ed75a