Trwa ładowanie...
d1bmgi0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Walka na ceny leków niszczy małe apteki

Apteki przechodzą drogę, którą od kilku lat podążają sklepy spożywcze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walka na ceny leków niszczy małe apteki
(WP.PL, Fot: Pixabay.com/Domena publiczna)
d1bmgi0

Pojedyncze stają wobec coraz silniejszej konkurencji sieci, liczących już nawet po kilkaset placówek - informuje "Rzeczpospolita".

Jak szacuje Boston Consulting Group, sieci kontrolują już ok. 30 proc. rynku aptekarskiego, ale za 3-4 lata ich udział wzrośnie do 60 proc.

To optymistyczny szacunek; nastąpi to znacznie szybciej, a negatywne skutki odczują pacjenci - ocenia farmaceutka prowadząca aptekę. Tacy aptekarze ostrzegają przed coraz niższymi standardami obsługi w sieciach. Klientom nie są np. proponowane tańsze zamienniki, bo punkt jest nastawiony na zysk, a sprzedawca na określoną normę dzienną.

d1bmgi0

Jednocześnie pacjenci cieszą się ze spadku cen, które w sieciach są nawet o kilkanaście procent niższe. A że ceny leków refundowanych są urzędowo określone, promocje dotyczą głownie pozostałych artykułów sprzedawanych w aptekach.

Pojawiają się jednak obawy, że gdy sieci zdominują rynek będzie znów drożej. - Jeśli pozycji dominującej nie zdobędzie jedna firma, to nie należy się obawiać takiego scenariusza - uważa partner w OC&C Strategy Consultants Jarosław Kosiński.

Więcej na http://www.rp.pl

d1bmgi0

Podziel się opinią

Share

d1bmgi0

d1bmgi0