ycipk-49sznz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Walka z alkoholizmem. Irlandia chce wprowadzić cenę minimalną napojów z procentami

Irlandia chce wprowadzić cenę minimalną napojów alkoholowych, by zmniejszyć w kraju poziom spożycia alkoholu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walka z alkoholizmem. Irlandia chce wprowadzić cenę minimalną napojów z procentami
(Fot: zoetnet/flickr (CC BY 2.0))
ycipk-49sznz

Irlandia chce wprowadzić cenę minimalną napojów alkoholowych, by zmniejszyć w kraju poziom spożycia alkoholu - ogłosił w środę rząd. W tym kraju - na tle 34 państw należących do OECD - spożycie napojów alkoholowych jest na jednym z najwyższych poziomów.

Średnio każdy Irlandczyk spożył w 2013 roku 10,6 litra alkoholu - wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dla porównania statystyczny Francuz wypił w tym samym czasie 11,1 litra, Polak - 10,8 litra, a Norweg - 6,2 litra alkoholu.

Jak pisze agencja AFP, minimalne ceny miałyby dotyczyć sprzedawców detalicznych, a niekoniecznie w tak dużym stopniu tradycyjnych irlandzkich pubów. Władze planują, że półlitrowa puszka piwa mogłaby kosztować co najmniej dwa euro, a najtańsza butelka wina - ok. ośmiu euro.

ycipk-49sznz

- Dane dotyczące zwyczajów spożycia alkoholu w Irlandii są druzgoczące. 40 proc. konsumentów alkoholu bierze udział w libacjach - alarmuje irlandzki minister zdrowia Leo Varadkar. - Ten projekt zmian po raz pierwszy zajmuje się alkoholem jako problemem zdrowia publicznego - podkreśla. Zdaniem dyrektora Royal College of Physicians of Ireland - Franka Murraya - 25 proc. zgonów obywateli poniżej 50. roku życia spowodowanych jest alkoholem. - To straszne patrzeć, jak każdego dnia trzy osoby w Irlandii umierają z powodu szkodliwego spożycia alkoholu - mówi Murray. Celem zmian ma być obniżenie średniego rocznego poziomu spożycia alkoholu per capita do 9,1 l w 2020 roku. Wśród innych propozycji jest także oddzielenie alkoholu od innych produktów w sklepach spożywczych oraz zakaz wprowadzania promocji na napoje alkoholowe. Jednak zmiany prawdopodobnie weszłyby w życie dopiero po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 2016 rok - ocenia agencja AFP.
Irlandia jest jednym z najbardziej liberalnych krajów na świecie, jeśli chodzi o dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu. W kraju tym można mieć za kółkiem aż do 0,8 promila - tyle samo, co na przykład w Wielkiej Brytanii i znacznie więcej niż - przykładowo we Włoszech (0,5 promila) i Ukrainie (0,0 promila).

Zobacz też: * *Co pije Polak? Coraz więcej whiskey i cydru. Wódka jest w odwrocie

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-49sznz

ycipk-49sznz
ycipk-49sznz