Trwa ładowanie...
d24ua2t

Walka z drobnymi złodziejami. Kary mogą być surowsze

Ministerstwo Sprawiedliwości obiecuje rejestr i bardziej surowe kary dla sprawców wykroczeń. Po zmianie prawa drobni złodzieje mają być karani jak za przestępstwo.
Share
Resort sprawiedliwości chce ograniczyć liczbę drobnych spraw karnych. Rocznie jest ich ponad 600 tys.
Resort sprawiedliwości chce ograniczyć liczbę drobnych spraw karnych. Rocznie jest ich ponad 600 tys. Źródło: East News, Fot: VINCENT WARTNER/BSIP
d24ua2t

Projekt zmian zakłada, że jeśli sprawca popełni dwa lub więcej czynów w krótkim odstępie czasu, kara mu się zsumuje.

"Rzeczpospolita" precyzuje, że ma się pojawić przepis, który pozwoli skazywać za przestępstwo, gdy dojdzie np. do trzech kradzieży o jednorazowej wartości po 200 zł. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, w takiej sytuacji przestepcom grożą jedynie trzy mandaty, każdy po 200 zł.

Nowa wersja projektu Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadza w kodeksie wykroczeń stałą i niższą niż dziś kwotę progową dla kradzieży. Jak wyjaśnia "Rzeczpopsolita", kradzież towaru o wartości do 400 zł ma być traktowana jako wykroczenie, z kolei powyżej tej kwoty - złodziej odpowie już jak za przestępstwo. Różnica jest ogromna - jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jedynie pod kodeks wykroczeń, sprawcy grozi grzywna do 500 zł. Natomiast jesli zostanie zakwalifikowany pod kodeks karny - grozi mu kara do 5 lat więzienia i wpis do Krajowego Rejestru Karnego.

d24ua2t

Włamał się do lombardu. Chciał być sprytny, ale nie wyszło. Zobacz wideo:

Czytaj także: Zamiast miesięcy - kilka dni. Resort sprawiedliwości wprowadza alimenty natychmiastowe

d24ua2t

Podziel się opinią

Share
d24ua2t
d24ua2t