Trwa ładowanie...

Walka z drobnymi złodziejami. Kary mogą być surowsze

Ministerstwo Sprawiedliwości obiecuje rejestr i bardziej surowe kary dla sprawców wykroczeń. Po zmianie prawa drobni złodzieje mają być karani jak za przestępstwo.

Walka z drobnymi złodziejami. Kary mogą być surowszeŹródło: East News, fot: VINCENT WARTNER/BSIP
dhj5atn
dhj5atn

Projekt zmian zakłada, że jeśli sprawca popełni dwa lub więcej czynów w krótkim odstępie czasu, kara mu się zsumuje.

"Rzeczpospolita" precyzuje, że ma się pojawić przepis, który pozwoli skazywać za przestępstwo, gdy dojdzie np. do trzech kradzieży o jednorazowej wartości po 200 zł. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, w takiej sytuacji przestepcom grożą jedynie trzy mandaty, każdy po 200 zł.

Nowa wersja projektu Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadza w kodeksie wykroczeń stałą i niższą niż dziś kwotę progową dla kradzieży. Jak wyjaśnia "Rzeczpopsolita", kradzież towaru o wartości do 400 zł ma być traktowana jako wykroczenie, z kolei powyżej tej kwoty - złodziej odpowie już jak za przestępstwo. Różnica jest ogromna - jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jedynie pod kodeks wykroczeń, sprawcy grozi grzywna do 500 zł. Natomiast jesli zostanie zakwalifikowany pod kodeks karny - grozi mu kara do 5 lat więzienia i wpis do Krajowego Rejestru Karnego.

Włamał się do lombardu. Chciał być sprytny, ale nie wyszło. Zobacz wideo:

dhj5atn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhj5atn