Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur 2019. Sprawdź, o ile więcej dostaniesz

To już pewne. Od 1 marca emeryci mogą szykować się na podwyżki świadczeń. Najwięcej zyskają najmniej zamożni seniorzy, ale wyższą emeryturę otrzymają również ci bogatsi. Pokazujemy, kto ile zyska już za nieco ponad 2 miesiące.

Waloryzacja emerytur 2019. Sprawdź, o ile więcej dostanieszŹródło: Shutterstock.com
d2v9fm7

W tym roku waloryzacja będzie wyglądać nieco inaczej niż do tej pory. Oprócz tradycyjnego wskaźnika zastosowana będzie również waloryzacja kwotowa. To znaczy, że emeryci otrzymają 3,26 proc. podwyżki, ale nie mniej niż 70 zł.

Emerytury dla matek nie od 1 stycznia 2019 r. "Przygotowanie ZUS musi chwilę potrwać"

Co to oznacza? Przyjęte przez rząd i podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiany w waloryzacji są dwie: minimalna emerytura będzie wynosić od 1 marca 2019 roku 1100 zł brutto, a nie jak dotychczas 1030 zł. Minimalną otrzymują ci, którzy mogą wylegitymować się 20-letnim (w przypadku kobiet) i 25-letnim (w przypadku mężczyzn) stażem pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek.

d2v9fm7

Zaś wspomniana już waloryzacja dla części seniorów będzie wynosić nie 3,26 proc. świadczenia jak było w planach, a przynajmniej 70 zł.

Sposoby na wyższą emeryturę. Przeczytaj, nawet jeśli masz do niej dużo czasu

Marcowa podwyżka dla emerytów i rencistów miała kosztować blisko 6,5 mld zł, ale będzie wyraźnie droższa. Do seniorów powędruje dodatkowe 1,5 mld zł.

Jak zmiany przełożą się na portfele emerytów? Najwięcej na tej zmianie skorzystają oczywiście ci, którzy mają najniższą - zbliżoną do minimalnej - emeryturę. Dla osoby, która dziś ma emeryturę w wysokości 1030 zł brutto, zmiana oznacza o 70 zł brutto więcej.

Dla osoby, która otrzymuje ponad 2 tys. zł, zmiana oznacza zdecydowanie mniejsze korzyści. Na rękę w niektórych wypadkach to tylko kilka złotych więcej. Na przykład ci, którzy mają 2100 zł emerytury brutto, zyskają tylko 1,5 zł brutto. W ciągu roku uzbiera im się kilkanaście złotych więcej niż gdyby żadnych rewolucji nie było.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Nowy sposób waloryzacji dotknie tylko część emerytów i rencistów - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że to zmiana dla 60 proc. świadczeniobiorców. Reszta waloryzację przejdzie "po staremu". Do ich emerytury i renty zostanie doliczone wspomniane już 3,26 proc. W tabeli poniżej można sprawdzić, o ile taka waloryzacja podniesie comiesięczne świadczenie brutto i netto.

WP.PL
Źródło: WP.PL

I tak na przykład emeryt lub rencista ze świadczeniem 2500 zł brutto otrzyma po waloryzacji 2081,5 zł. Na rękę zyska 66 zł w ciągu miesiąca. W skali roku podwyżka oznacza dla niego 792 zł więcej.

d2v9fm7

Powyżej 100 zł brutto zyskają tylko ci, którzy otrzymują co miesiąc emeryturę wyższą niż 3,1 tys. zł. Dopiero od tego pułapu waloryzacja gwarantuje dodatkową "stówkę" do wypłaty. Na rękę to około 80 zł więcej. Im wyższe świadczenie, tym waloryzacja robi większą różnicę. Ci, którzy mają na przykład 4,5 tys. brutto świadczenia, zyskają blisko 120 zł co miesiąc. W skali roku będą mieli do wydania blisko 1,4 tys. zł więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2v9fm7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v9fm7