Trwa ładowanie...
holderName

Waloryzacja emerytur 2020. Świadczenia wzrosną, rząd przyjął projekt budżetu

W uchwalonym projekcie budżetu państwa na rok 2020 zapisane zostały m.in. wyższy wskaźnik waloryzacji, czy wyższa minimalna gwarantowana emerytura. Rząd chce również zapewnić trzynastą emeryturę seniorom. Projekt budżetu trafił już do Sejmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najniższe emerytury wzrosną o 70 złotych brutto.
Najniższe emerytury wzrosną o 70 złotych brutto. (iStock.com)
holderName

Do 1200 złotych brutto wzrośnie minimalna gwarantowana emerytura – podaje "Super Experess". To podwyżka o sto złotych w porównaniu z obecnym progiem minimalnym.

Rząd chce, aby przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji wynosił 3,24 proc. Oznacza to, jeżeli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 1904 złotych netto, to po uwzględnieniu przyszłorocznej waloryzacji otrzyma 1960,61 złotych netto.

Jednocześnie w projekcie zagwarantowano, że najniższe świadczenia dla seniorów wzrosną o 70 złotych brutto. To za sprawą waloryzacji procentowo-kwotowej, która ma zapewnić, że podniesienie emerytur nie powinno wynieść mniej niż właśnie 70 złotych brutto. Gdyby uwzględnić tylko procent waloryzacji, to najniższe świadczenia emerytalne by wzrosły poniżej tej kwoty.

holderName

Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

To nie koniec dobrych wiadomości dla emerytów – przyszłoroczny budżet, zaproponowany przez rząd, zakłada wypłatę "trzynastki". Miałaby ona wynieść 968 złotych netto.

Przeczytaj: PIT 17 proc. od października. Emeryci dostaną więcej pieniędzy

Według projektu przyszłorocznego budżetu, waloryzacja emerytur weszłaby w życie na początku marca 2020 roku. Teraz nad propozycjami rządu pochylą się posłowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName