Trwa ładowanie...
d3jx9nd

Waloryzacja niższa niż zakładano. A dyrektorzy w ZUS dostali spore nagrody

23,6 tys. zł dla dyrektorów i 18,6 tys. zł dla ich zastępców - to średnie nagrody roczne, które w 2018 roku otrzymali pracownicy najwyższych szczebli w Zakładzie. W sumie kosztowały one ponad 2 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Około 20 tys. zł dodatku w 2018 roku dostali dyrektorzy oddziałów ZUS i ich zastępcy
Około 20 tys. zł dodatku w 2018 roku dostali dyrektorzy oddziałów ZUS i ich zastępcy (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
d3jx9nd

O nagrodach informuje środowy "Super Express". I zestawia kwoty nagród z ogłoszoną ostatecznie we wtorek waloryzacją rent i emerytur. A ta okazała się niższa niż wcześniej informowali przedstawiciele władzy. Emeryci są więc zawiedzeni.

Waloryzacja miała sięgnąć 3,26 proc., ostatecznie jednak wyniosła 2,86 proc. Skąd różnica? Rząd przyjął dla obliczeń zbyt optymistyczne założenia. Na wysokość waloryzacji mają wpływ dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli podwyżki cen towarów, które stanowią typowy koszyk zakupowy emerytów) i co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac z roku poprzedzającego waloryzację.

Rzecznik MŚP obala tezę o "emeryturze przy śmietniku". "Czy Polacy są głupsi od Niemców?"

W styczniu GUS ogłosił, że inflacja emerycka wyniesie 1,8 proc. W poniedziałek poznaliśmy wzrost wynagrodzeń: 5,3 proc. To mniej niż zakładał rząd. A co za tym idzie podwyżki emerytur będą niższe. O ile? Policzyliśmy to specjalnie dla internautów Wirtualnej Polski.

d3jx9nd

Tymczasem podwyżki dla kierownictwa ZUS, który przecież odpowiada przede wszystkim za wypłatę emerytur, rent oraz innych świadczeń, były znacznie wyższe. Średnio dyrektorzy otrzymali ponad 23, a ich zastępcy - ponad 18 tys. zł za ubiegły rok.

Tylko ten dodatek to znacznie więcej, niż wielu emerytów otrzymuje przez cały rok ze wszystkich źródeł.

Czerwińska: deficyt budżetu za 2018 rok wyniósł 10-11 mld zł

- Najczęściej wypłacana emerytura to 906 zł na rękę. Przecież za to nie da się przeżyć - mówi "SE" wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. - Emeryci klepią biedę i dostają ochłapy, a ZUS zapewnia swoim dyrektorom finansowe eldorado - puentuje przedstawiciel "Kukiz'15".

d3jx9nd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jx9nd

Podziel się opinią

Share

d3jx9nd

d3jx9nd