Trwa ładowanie...
d6pc14y

Wang Jianlin

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Cangxi

d6pc14y
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Wang Jianlin to chiński przedsiębiorca, inwestor i filantrop. Jest założycielem największej firmy w Chinach zajmującej się nieruchomościami.

Życiorys

Chiński miliarder jest prezesem i założycielem Dalian Wanda Group. Przedsiębiorstwo Wanda zajmuje się rozwojem nieruchomości, budową domów towarowych, biurowców, hoteli. Kilka lat temu stało się właścicielem AMC Entertaiment, drugiej największej sieci kin w USA. Wang Jianlin posiada udziały w Hollywoodzkim studio Legendary Entertaiment oraz Dick Clark Productions. Wanda Group aktywnie zajmuje się sponsoringiem, głównie piłki nożnej. Od 2011 roku firma jest głównym sponsorem piłkarskiej Chinese Super League. A w zeszłym roku została sponsorem Mistrzostw Świata do 2030 roku.

Wang Jianlin urodził się 24 października 1954 roku w mieście Cangxi w Chinach. Będąc nastolatkiem pełnił służbę w chińskiej armii. W 1986 roku podjął pracę jako urzędnik państwowy. Dwa lata później założył firmę zajmującą się nieruchomościami obecnie działającą pod nazwą Dalian Wanda Group. W ciągu kilkunastu następnych lat firma błyskawicznie się rozwijała i stała się ogólnoświatowym koncernem. Wang Jianlin jest fanem piłki nożnej, przez co część swojego majątku poświęca rozwojowi sportu. Wang był właścicielem klubu piłkarskiego Dalian Wanda Football Club. W przyszłości planuje inwestować w szkolenia młodych piłkarzy w Chinach. Dwa lata temu wykupił część klubu piłkarskiego Athletico Madryt.

Firma Dalian Wanda Group powstała w 1988 roku. Rok temu jej aktywa wyniosły 796.2 miliarda juanów. Jest największym przedsiębiorstwem kulturalnym w Chinach. Siedziba firmy znajduje się w Pekinie. Na chwilę obecną posiada dziesiątki biurowców w centrach wielkich miast, ponad 90 hoteli i prawie 4000 ekranów kinowych. W 2013 roku Wanda nabyła brytyjską firmę produkującą luksusowe jachty używane w filmach Jamesa Bonda.

Majątek

Majątek Wang Jianlina szacowany jest na 30.5 miliarda dolarów. Swoją fortunę zdobył dzięki firmie Wanga Group, której jest założycielem. W przeciągu czterech ostatnich lat jego majątek zwiększył się o ponad 20 miliardów dolarów.

Cytaty

"W Chinach nie ma wielu firm, które ośmielą się publicznie powiedzieć: Nie przyjmujemy łapówek".

"Przyszłość światowego przemysłu filmowego jest w Chinach, ponieważ mamy 1.3 miliarda ludzi".

Życie prywatne

Żoną Wanga Jianlina jest Lin Ning. Mają syna Wanga Sieong. Syn Wanga Jianlina jest obecnie członkiem zarządu Wanda Group, lecz nie jest zainteresowany przejmowaniem władzy nad firmą. W 2015 roku Wang Jianlin kupił Kensington Palace Garden w Londynie. Dom był wcześniej własnością ukraińskiego miliardera. Rok temu Wang Jianlin napisał książkę opisującą początki jego działalności biznesowej, rozwój Wanda Group, swoją filozofię zarządzania i pomysły biznesowe.

Miejsce na liście najbogatszych

Wang Jianlin zajmuje 18. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Według rankingu Forbesa jest także najbogatszym Chińczykiem na świecie. W przeciągu kilku ostatnich lat pozycja chińskiego miliardera w rankingach znacznie wzrosła za sprawą stale powiększającego się majątku Wanga.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6pc14y
d6pc14y
d6pc14y