Trwa ładowanie...
d2sdjk1

Warbud chce powiększyć portfel zamówień na ten rok do ok. 1,1-1,2 mld zł

Warszawa, 09.03.2015 (ISBnews) - Portfel zamówień Warbudu na rok bieżący wynosi obecnie ok. 1,0 mld zł, ale spółka planuje wykonanie w tym roku zadań za 1,1-1,2 mld zł, poinformował agencję ISBnews członek zarządu Mirosław Józefczuk. W nadchodzących miesiącach spółka liczby na kolejne kontrakty drogowe i kolejowe, chce także wykorzystać kompetencje w zakresie inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Share
d2sdjk1

"Nasz portfel zamówień wynosi obecnie ponad 1 mld zł, ale w 2015 r. chcemy zrealizować projekty za 1,1-1,2 mld zł; sądzimy, że tyle jeszcze dopiszemy do tegorocznego portfela" - powiedział Józefczuk w rozmowie z ISBnews.

Józefczuk dodał, że podobnie jak w poprzednich latach struktura portfela jest zrównoważona i obejmuje projekty kubaturowe (m.in. mieszkania, szpitale, biura), drogowe, budownictwo rekreacyjne i inne.

"W strukturze portfela w ostatnim czasie wzmocniło się budownictwo szpitalne. W przeciągu ostatnich 2-3 lat mocno zaistnieliśmy na tym rynku. Remontowaliśmy m.in. szpitale w Warszawie i Krakowie. Nadal myślimy o szpitalach, a ostatnio zaczęliśmy myśleć też o budownictwie wojskowym. Liczymy na inwestycje, które przyczynią się do renowacji przestarzałych budynków, potrzeby są duże" - wyjaśnił Józefczuk.

d2sdjk1

W kontekście zbliżających się przetargów w nowej perspektywie unijnej Warbud myśli zarówno o drogach, jak i kolei. W drogownictwie będzie celował w "projekty trudne".

"Przede wszystkim myślimy o projektach trudnych, uważamy, że nabyte doświadczenie pozwoli nam realizować kontrakty, w których konkurenci nie potrafią wystartować. Takie trudne projekty w ostatnich 2-3 latach także przejmowaliśmy po innych, generalnych wykonawcach, którzy stracili kontrakty" - powiedział Józefczuk.

Warbud wyraża także duże zainteresowanie projektami kubaturowymi realizowanymi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Mamy nadzieję, że PPP będzie się rozwijało w Polsce. Rozmawialiśmy z PIR-em, są bardzo zainteresowani finansowaniem inwestycji w formule PPP, np. w sądownictwie - przebudowy sądów, prokuratur, więzień. Myślimy, żeby się tym zająć - to obiekty kubaturowe, dość proste wykonawczo, ale mówimy tu o formule PPP - w której o kilku lat działamy i mamy silny 'know-how'" - podkreślił członek zarządu.

d2sdjk1

Według niego, PPP jest odpowiednie także dla sektora szpitalnego, szkół publicznych, opieki społecznej. Podkreślił, że w Polsce nie ma jeszcze takich inwestycji, tymczasem siostrzane spółki Warbudu z grupy Vinci od lat z powodzeniem realizują zadania w tej formule w Europie Zachodniej.

Warbud jest jedną z największych firm budowlanych w Polsce, obecną na rynku od 1989 r. Działa w segmentach kubaturowym, inżynierskim, ekologicznym, przemysłowym, specjalistycznym, hydrotechnicznym. Głównym udziałowcem firmy Warbud jest Vinci Construction - największa francuska firma w dziedzinie budownictwa i robót publicznych. Grupa Vinci miała w 2013 r. 40,34 mld euro skonsolidowanych przychodów.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d2sdjk1

Podziel się opinią

Share
d2sdjk1
d2sdjk1