Trwa ładowanie...
d32tozt
28-01-2016 14:05

Warmińsko-mazurskie/ Właściciele dacz będą mieli własne pojemniki na śmieci

Mazurskie gminy zrzeszone w międzygminnym związku gospodarującym odpadami zdecydowali, że właściciele domków letniskowych będą na kilka miesięcy podpisywali umowy na odbiór śmieci. Dotychczas wielu z nich podrzucało swoje odpady np. do śmietników na przystankach.

d32tozt
d32tozt

Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami przyjął w czwartek uchwałę, która pozwoli mu na zawieranie umów czasowych na odbiór odpadów od właścicieli domków letniskowych. W uchwale zapisano, że osoba, od której śmieci będą odbierane od maja do września zapłaci opłatę ryczałtową w wysokości 150 zł.

"Oczywiście jak ktoś będzie mieszkał, czy wynajmował domek tylko w lipcu, czy sierpniu to zapłaci za te miesiące" - powiedział PAP wiceprzewodniczący Związku i jednocześnie burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski.

W ocenie Włodkowskiego ta uchwała pozwoli na "unormowanie obecnej, nie do końca zdrowej, sytuacji". "Teraz często właściciele takich letniskowych domów wywozili śmieci do pojemników np. na przystankach autobusowych, bo nie mieli swoich pojemników na śmieci" - przyznał Włodkowski.

Z powodu braku pojemników na śmieci przy domkach letniskowych niektóre mazurskie gminy wystawiały ogólnodostępne kontenery, np. w Orzyszu i okolicach było ich 23. To jednak nie załatwiało problemu i często śmieci wyrzucano do lasów, czy rowów, zdarzały się sytuacje podrzucania worków ze śmieciami stałym mieszkańcom Mazur.

d32tozt

Włodkowski przekazał PAP, że posiadacze domków letniskowych (ci są w całym kraju - PAP) nie będą musieli zgłaszać się do żadnej instytucji, czy urzędu na Mazurach, by podpisać umowę na odbiór śmieci. "Każda gmina wie, gdzie są takie miejsca, pracownik będzie je monitorował i przyniesie każdemu umowę" - zapowiedział samorządowiec. Pierwsze umowy mają być roznoszone do takich miejsc już w długi majowy weekend.

Przy domkach letniskowych na Mazurach staną pojemniki o pojemności 110 litrów, będą opróżniane co dwa tygodnie.

Na Mazurach jest wiele miejsc, głównie małych wiosek nad jeziorami położonymi poza Szlakiem Wielkich Jezior, które żyją tylko sezonowo. Niektóre z tych domów zamieszkują od wiosny do jesieni ich właściciele, którzy zimę spędzają w miastach, inne są wynajmowane.

Do Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami należą m.in. gminy Giżycko, Ryn, Węgorzewo, Orzysz, Kruklanki, Miłki, Pozezdrze, czy Banie Mazurskie.

d32tozt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32tozt