Trwa ładowanie...

Warsaw Spire - czyj jest grunt na której stoi warszawska wieża?

Roszczenia do części działki na której powstaje największy w Europie biurowiec zgłosili spadkobiercy byłych właścicieli. Szykuje się powtórka ze Stadionu Narodowego? Inwestor przekonuje, że budowa Warsaw Spire nie jest zagrożona.

Warsaw Spire - czyj jest grunt na której stoi warszawska wieża?Źródło: Warsaw Spire
d2josgn
d2josgn

Spadkobiercy małżonków Szymańskich już wystąpili o unieważnienie decyzji ustanawiających prawo użytkowania wieczystego na rzecz Wojskowych Zakładów Graficznych - informuje "Rzeczpospolita". W 2006 r. działkę po zakładach nabyła firma Eastern Europe, spółka córka Ghelamco Warsaw Spire sp z o.o.

Przedstawiciele inwestora przekonują, że roszczenia od spadkobierców nie dotyczą ich bezpośrednio. Według oświadczenia zamieszczonego poniżej, odszkodowanie dla dawnych właścicieli może być zaspokojone jedynie przez Skarb Państwa.

W 2011 r. na tych terenach rozpoczęła się budowa wieżowca Warsaw Spire. Spór o prawo do części działki o powierzchni 1400 mkw. w ciągu ostatnich kliku lat przeszedł przez różne instancje postępowania administracyjnego. 4 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wzniesioną przez inwestora.

- Nie ma w Polsce miasta z tak skomplikowanym stanem prawnym jak Warszawa - mówi Ryszard Grzesiuła, wiceprezes Stowarzyszenia Dekretowiec. - Najłatwiej tu o pułapki na inwestorów, którzy w dobrej wierze kupują działki obciążone roszczeniami, a potem wpadają w ciągnące się latami procesy.

d2josgn

Kwestia odszkodowań i reprywatyzacji warszawskich nieruchomości wymaga kompleksowego rozwiązania - czytamy w "Rzeczpospolitej". Powstały już trzy rożne projekty ustawy regulującej tego typu sprawy. W latach 2011-2012 miasto wypłaciło ponad 415 mln zł odszkodowań. Obecnie toczy się 8 tys. postępowań reprywatyzacyjnych, a wartość roszczeń na lata 2012-2014 ocenia się na 1,4 mld zł.

Nieuregulowana sprawa roszczeń cieniem kładzie się między innymi na sztandarowej inwestycji 2012 roku. Chodzi oczywiście o Stadion Narodowy.

O działki pod główną areną Euro 2012 upominają się spadkobiercy Arpada Chowańczaka i jego wspólniczki, mieszkający na stałe w Argentynie. Od lat prowadzą walkę o prawo do liczącego 10 ha pasa ziemi, który przebiega przez środek Narodowego. Szacuje się, że grunt ten wart jest od 1 do 4 mld zł.

Spadkobiercy są przekonani, że zbliżają się do korzystnego dla siebie finału. Jeśli udowodnią swoje prawa, rozpoczną starania o finansowe zadośćuczynienie lub działki zamienne.

d2josgn

Oświadczenie Ghelamco Warsaw Spire
W związku z wczorajszym oddaleniem przez NSA skargi kasacyjnej w sprawie dawnej nieruchomości nr hip. 1038-J chcielibyśmy poinformować, że decyzja NSA w żaden sposób nie zagraża realizacji projektu. Nie ma podstaw prawnych do pozbawienia Ghelamco Warsaw Spire Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA praw do nieruchomości na której prowadzona jest inwestycja Warsaw Spire. Inwestycja Warsaw Spire będzie realizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem.

W aktualnym stanie prawnym i faktycznym roszczenia reprywatyzacyjne byłych właścicieli pozostają bez wpływu na stan prawny nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym Spółki Ghelamco Warsaw Spire Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA (oznaczonej jako działki nr 24/1 i 24/2, dla której prowadzona jest księga wieczysta KW Nr WA4M/00319596/8) i mogą być zaspokojone jedynie poprzez odszkodowania od Skarbu Państwa.

Prawo użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu zostało nabyte jako składnik mienia przedsiębiorstwa Wojskowe Zakłady Graficzne, przez Eastern Europe Bud sp. z o.o. (obecnie Ghelamco Warsaw Spire sp. z o.o. SKA) w postępowaniu upadłościowym, w drodze przetargu. Spółka Eastern Europe Bud Sp.z o.o. nabyła przedmiotowe użytkowanie wieczyste w dobrej wierze, a w dniu nabycia nie były ujawnione w księdze wieczystej, roszczenia osób trzecich do przedmiotowej nieruchomości. Eastern Europe Bud sp. z o.o. działał w zaufaniu do organów reprezentujących autorytet państwa, a jeśli osoby posiadające interes prawny w określonym terminie nie zaskarżyły czynności przetargowych, prawa nabywcy do nieruchomości nie mogą być teraz kwestionowane.

Powyższe jest także zgodne z linią orzecznictwa oraz zostało potwierdzone opiniami prawnymi renomowanych kancelarii prawnych.
W obliczu powyższego prosimy o sprostowanie informacji zawartych w Państwa materiale.

d2josgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2josgn