Trwa ładowanie...
transport

Warszawa zapowiada system publicznych samochodów

Od połowy przyszłego roku w Warszawie będzie można wypożyczyć miejski samochód. Po ulicach stolicy może jeździć od 300 do 500 publicznych aut. Szacunkowy koszt użytkowania to 1,2 zł za minutę.

Share
Warszawa zapowiada system publicznych samochodów
Źródło: WP.PL, Fot: Lukasini/Wikimedia (CC BY-SA 3.0)
d1t4wp2

Dyrektor zarządu dróg miejskich w Warszawie, Łukasz Puchalski, tłumaczy, że wypożyczenie samochodu będzie tak łatwe, jak korzystanie z miejskich rowerów. Dzięki aplikacji na urządzenia mobilne będzie można zlokalizować najbliższe auto z jego pomocą przejechać w inne miejsce.

Według szefa ZDM z takiego systemu będą korzystać między innymi ci, którzy rzadko użytkują swój samochód. Łukasz Puchalski ocenia też, że część rodzin w stolicy będzie mogła zrezygnować z drugiego auta. Z tej formy transportu będą też korzystać właściciele i pracownicy firm w centrum stolicy. Łukasz Puchalski przypomina, że podobne systemy działają już w innych miastach Europy.

d1t4wp2

Wiceprezydent stolicy, Jacek Wojciechowicz, informuje, że miasto ogłosiło postępowanie koncesyjne, które wyłoni prywatną firmę. Dostarczy ona samochody i będzie ona zarządzać systemem. Firmy mają 45 dni na zgłoszenie ofert. Magistrat planuje, że nie będzie musiał dokładać do systemu z publicznych pieniędzy.

Wiceprezydent przypomina, że liczba aut przypadających na 1000 mieszkańców w Berlinie jest blisko dwukrotnie mniejsza niż w Warszawie. W stolicy jedna trzecia transportu przypada na prywatne samochody. Szacunki ratusza wskazują, że połowa pojazdów stoi prawie nieużywana.

Według zapowiedzi urzędników stołeczny magistrat nie dołoży do systemu ani złotówki. Wciąż nie wiadomo, czy samochody z wypożyczalni będą miały możliwość bezpłatnego parkowania w centrum miasta. Nie ustalono także, czy ich kierowcy będą mogli korzystać z bus pasów.
Dzięki wypożyczalni w centrum miasta ma zwolnić się część miejsc parkingowych. Celem jest także poprawa jakości powietrza.

d1t4wp2

Podziel się opinią

Share
d1t4wp2
d1t4wp2