Trwa ładowanie...
d2qnboo
d2qnboo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Warszawskie indeksy kończą tydzień na minusach

Piątkową sesję główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły na lekkich minusach, a spadki na GPW przeważały już od wtorku, w ślad za rynkami bazowymi. Największe obroty na rynku zanotował w piątek PZU. Z kolei najmocniejszy spadek notowań wśród blue chipów należał do Lotosu i CCC, których kursy w ciągu ostatnich kilku sesji mocno wzrosły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qnboo

W piątek WIG 20 spadł o 0,02 proc., WIG stracił 0,04 proc., a mWIG 40 zakończył dzień na 0,23-proc. minusie. Od początku tygodnia warszawskie parkiety straciły jednak kolejno: WIG 20 - 2,71 proc., WIG - 2,49 proc., zaś mWIG 40 - 2,22 proc.

Obroty na rynku wyniosły 648,5 mln zł, z czego 437,6 mln zł wygenerowały duże spółki.

Największe obroty na całej GPW wygenerował PZU (82, mln zł). Kurs spółki spadł 0,99 proc., co jest drugą spadkową sesją z rzędu. W środę rada nadzorcza odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa PZU, p.o. prezesa PZU został Marcin Chludziński. Chludziński, cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym, powiedział, że grupa PZU chce skutecznie realizować strategię do 2020 roku, której kluczowymi elementami są projekty w obszarze kosztowym, innowacje oraz wzrost. Priorytetem są też transakcje i projekty na rynku bankowym. Spółka podtrzymuje politykę dywidendową.

d2qnboo

Relatywnie duże obroty na rynku należą do Ursusa (68,3 mln zł), który w czwartek podał lepsze niż oczekiwano wyniki finansowe i poinformował o podpisaniu w Zambii umowy na dostawę maszyn o wartości 100 mln USD. Kurs spółki na zamknięciu w piątek spadł o 0,05 proc., po tym jak w czwartek wycena wzrosła o ponad 30 proc.

Wśród spółek z WIG 20 najmocniej wzrósł kurs Cyfrowego Polsatu (+2,25 proc.), zaś największe spadki zanotowały Lotos (-3,08 proc.) i CCC (-2,61 proc.).

Na szerokim rynku o 0,51 proc. spadła wycena Comarchu. Krakowska firma informatyczna poinformowała, że CA Consulting, spółka zależna Comarchu, otrzymała od Banku Pekao wezwanie do zapłaty kwoty 100 mln zł wynikającej z nienależytego wykonywania umowy Kompleksowej Obsługi Eksploatacyjnej Systemu CIB Comarch Internet Banking. W ocenie spółki, roszczenie banku jest niezasadne.

Z kolei o 1,38 proc. wzrósł kurs Getin Holding. Jak wynika z raportu spółki, zysk netto grupy Getin Holding przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej w 2016 roku wyniósł 259 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wynosił 126,8 mln zł.

d2qnboo

O 0,55 proc. spadła wycena Emperii. Jak wynika z projektu uchwał na walne spółki, NWZ Emperii, zwołane na 20 kwietnia, zdecyduje o zmianach w statucie spółki przez upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału w ramach kapitału docelowego wraz z możliwością wyłączenia prawa poboru.

Od piątku zawieszony jest obrót akcjami Bumechu w związku z żądaniem KNF. GPW zawiesiła obrót papierami spółki od 24 marca do 24 kwietnia włącznie. KNF podała wcześniej w piątek, że w jej ocenie istnieje podejrzenie istotnych nieprawidłowości związanych z ujawnianiem stanu posiadania akcji spółki Bumech.

Podczas zamknięcia sesji na GPW na zachodnioeuropejskich giełdach panowały mieszane nastroje - francuski CAC zniżkował o 0,2 proc., brytyjski FTSE pozostawał bez zmian, zaś niemiecki DAX rósł o 0,3 proc.

d2qnboo

Podziel się opinią

Share
d2qnboo
d2qnboo