Emerytura dla urodzonych przed 1969 r. Ten dokument będzie potrzebny
Osoby urodzone w latach 1948-1969 mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, ale sam wiek nie jest wystarczającym powodem do jej otrzymania. Oto jakie warunki trzeba spełnić.
Osoby urodzone pomiędzy 31 grudnia 1948 r. a 1 stycznia 1969 r. mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Aby skorzystać z tego przywileju, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez internet lub osobiście w wybranej placówce ZUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19
Wcześniejsza emerytura. Tylko dla wybranych
Jak podaje ZUS, prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje jedynie tym, którzy pracowali w szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych warunkach, lub też ich praca wymagała wysokiej sprawności psychofizycznej. Praca w szkodliwych warunkach to m.in. praca pod ziemią, przy przetwórstwie azbestu, produkcji ołowiu i kadmu, a także praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Wniosek o wcześniejszą emeryturę należy złożyć najpóźniej dzień przed datą 60. urodzin dla kobiet i 65. urodzin dla mężczyzn. Do ZUS-u należy dostarczyć następujące dokumenty:
- wniosek o emeryturę (EMP),
- wniosek dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ERP-6),
- dokumenty, które potwierdzą okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresy składkowe i nieskładkowe,
- dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.
Jakie warunki trzeba spełnić
Aby przejść na wcześniejszą emeryturę trzeba: osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny (jest on zależny od rodzaju wykonywanej pracy i płci pracownika), posiadać udokumentowany staż składkowy i nieskładkowy (dla kobiet 20 lat, dla mężczyzn 25 lat), osiągnięć wymagany staż pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, nie brać udziału w Otwartym Funduszu Emerytalnym, bądź zrzec się posiadanych tam środków na rzecz dochodów budżetu państwa.