Wartość transakcji na rynku nieruchomości komerc. w Polsce sięgnie 4 mld euro

Warszawa, 14.07.2014 (ISBnews) - Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła ok. 1,43 mld euro w I półroczu, zaś w całym 2014 roku wartość umów kupna/sprzedaży może sięgnąć nawet 4 mld euro, szacuje firma doradcza JLL.

14.07.2014 | aktual.: 14.07.2014 18:23

Warszawa, 14.07.2014 (ISBnews) - Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła ok. 1,43 mld euro w I półroczu, zaś w całym 2014 roku wartość umów kupna/sprzedaży może sięgnąć nawet 4 mld euro, szacuje firma doradcza JLL.

?W pierwszym półroczu 2014 na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo ? Wschodniej zrealizowano transakcje o łącznej wartości ok. 2,87 mld euro, co oznacza ok.65% wzrost względem 1,7 mld euro w analogicznym okresie roku poprzedniego. Polska, z 50% udziałem w wolumenie inwestycyjnym pozostaje wiodącym rynkiem regionu, przed Czechami (25%), Rumunią (15%), Węgrami (8%) i Słowacją (2%). W przypadku rynków Europy Południowo ? Wschodniej - Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Słowenii, obserwujemy zainteresowanie inwestorów, ale nie przełożyło się ono na znaczące transakcje w pierwszym półroczu" ? powiedział dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo ? Wschodniej JLL Troy Javaher, cytowany w komunikacie.

Wartość 28 transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w I półroczu 2014 wyniosła ok. 1,43 mld euro, co jest najlepszym wynikiem od 2007 r. i o 40% lepszym rezultatem niż ten zarejestrowany w analogicznym okresie roku 2013.

"2014 będzie kolejnym mocnym rokiem na polskim rynku inwestycyjnym. Biorąc pod uwagę transakcje w procesie i projekty, które są przedmiotem toczących się negocjacji, spodziewamy się, że wolumen transakcji zawartych w segmencie nieruchomości komercyjnych w Polsce w tym roku będzie jeszcze wyższy od bardzo dobrego wyniku zarejestrowanego w 2013 r. i może sięgnąć nawet ok. 4 mld euro. Z naszych analiz wynika również, że wartość transakcji w segmencie magazynowym może dojść do rekordowych ponad 700 mln euro, w sektorze biurowym ? prawie 1,9 mld euro, a handlowym ? ok. 1,5 mld euro" - powiedział dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych JLL Tomasz Puch, cytowany w komunikacie.

Z danych JLL wynika, że w I półroczu pod względem wartości dominowały transakcje w segmencie biurowym (752 mln euro), przed handlowymi (368 mln euro) i magazynowymi (313 mln euro). W samym II kw. 2014 r. właścicieli zmieniły nieruchomości o łącznej wartości ok. 491 mln euro (wzrost o 30% w porównaniu do II kw. 2013 r.). W II kw. najbardziej aktywni byli inwestorzy w sektorze magazynowym (222 mln euro), przed biurowym (197 mln euro) i handlowym (73 mln euro). W tym roku nie zarejestrowano dotąd transakcji, których przedmiotem byłyby nieruchomości typu mixed-use (mieszane) oraz hotelowe.

Największą transakcją w I półroczu we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych była sprzedaż przez BlackRock flagowego biurowca w Warszawie - Rondo 1 - do Deutsche Asset&Wealth Management za ok. 300 mln euro.

W segmencie handlowym największą transakcją w I półroczu była sprzedaż Poznań City Center przez TriGranit, Europa Capital oraz PKP na rzecz funduszy Resolution i ECE za nieujawnioną kwotę (I kw.). W II kw. warto doszło też do sprzedaży Galerii Mazovia w Płocku przez Lewandpol na rzecz CBRE Global Investors.

JLL podało, że kluczowe transakcje w segmencie magazynowym w I półroczu to sprzedaż przez Tristan/AEW portfolio obiektów magazynowych (Warszawa, Łódź, Poznań)do SEGRO (ok. 100 mln euro) oraz sprzedaż obiektów Standard LifeInvestments w Mysłowicach, Strykowie i Robakowie do Blackstone (118,2 mln euro). Obie umowy sfinalizowano w II kw. 2014 r.

?Obserwujemy rosnące zainteresowanie projektami biurowymi w największych polskich miastach poza Warszawą, czego potwierdzeniem są zrealizowane w I półroczu transakcje w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Łodzi. Warto również zwrócić uwagę na nowe podmioty aktywne w obszarze inwestycji w segmencie biurowym, takie jak WP Carey czy Octava S.A" ? powiedział Puch.

JLL podało, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostają stabilne na poziomie 6,25% (z możliwą obniżką w przypadku obiektów wiodących w tej kategorii), w sektorze handlowym dla najlepszych produktów wynoszą 5,50%, natomiast w przypadku magazynów ? 7,25% lub mniej.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)