Trwa ładowanie...
d2kc3uy

Wärtsilä złożyła odwołanie do KIO ws. przetargu na modernizację EC Żerań

Warszawa, 05.12.2014 (ISBnews) - Wärtsilä Finland OY (Wärtsilä) złożyła do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) odwołanie od treści ogłoszenia przetargowego PGNiG Termika na modernizację Elektrociepłowni Żerań, poinformował wiceprezes Wärtsilä Power Plants ds. rynku europejskiego i afrykańskiego Risto Paldanius.

Share
d2kc3uy

"Jesteśmy przekonani, że nie ma wystarczającego powodu dla odrzucenia technologii silnikowej, tym bardziej, że takie rozwiązania zostały już sprawdzone w praktyce w wielu instalacjach dużej skali, które od lat pracują na całym świecie" - powiedział Paldanius, cytowany w komunikacie.

"W skardze do KIO Wärtsilä wskazała, że zapisy przetargu w sposób rażący naruszają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. Firma uznała, że ograniczenie zamówienia do technologii turbinowych narusza uczciwą konkurencję i zasadę równego traktowania wykonawców. W opisanym w zamówieniu zastosowaniu silniki tłokowe oferowane przez fiński koncern są równoważne rozwiązaniom opartym na blokach gazowo-parowych" - czytamy w komunikacie.

Wärtsilä podnosi w odwołaniu m.in., że treść ogłoszenia o zamówieniu narusza fundamentalną zasadę neutralności opisu przedmiotu zamówienia. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem KIO, zasada neutralności opisu przedmiotu zamówienia polega w szczególności na tym, że "przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję". Wynika z niej zakaz posługiwania się w opisie przedmiotu zamówienia zwrotami, które skutkowałyby preferowaniem usług lub produktów określonych wykonawców lub wykluczałyby możliwość oferowania takich usług lub produktów w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia, podano również.

d2kc3uy

Poza argumentami prawnymi Wärtsilä zwraca uwagę także na kwestie finansowe oraz operacyjne, będące mocnymi stronami oferowanej przez nią technologii.

"Według szacunków PGNiG Termika, instalacja bloku gazowo-parowego o mocy ok. 450 MW to koszt rzędu 1,5 mld zł, podczas gdy Wärtsilä wycenia koszt budowy bloku gazowego silnikowego na około 900 mln zł. Technologia fińskiej firmy pozwoliłaby także na krótszy czas budowy instalacji (16 miesięcy w porównaniu to ok. 3 lat dla bloku gazowo-parowego) oraz zapewniłaby m.in. możliwość szybszego rozruchu i wyłączenia instalacji czy większą odporność na awarie niż blok parowo-gazowy, przy zachowaniu długoterminowej opłacalności inwestycji na tym samym poziomie" - czytamy dalej.

Odwołanie zostało złożone 4 grudnia. KIO na rozpatrzenie sprawy ma 15 dni.

PGNiG Termika ogłosiła przetarg na przetarg na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań 25 listopada br. Jego zapisy stanowią, że w postępowaniu mogą wziąć udział tylko firmy dostarczające technologię opartą na turbinach gazowo-parowych. Przetarg wyklucza zatem możliwość udziału w nim alternatywnych rozwiązań, w tym silników tłokowych które dostarcza Wärtsilä. Moc nowego bloku na warszawskim Żeraniu ma wynosić 420-490 MWe oraz powyżej 250 MWt.

d2kc3uy

Wcześniej sales manager spółki w Polsce Adam Rajewski w rozmowie z agencją ISBnews informował, że fińska Wärtsilä chce uczestniczyć w przetargach w Polsce na elektrociepłownie oraz tzw. obiekty interwencyjne ze swoimi instalacjami w technologii silników tłokowych i docelowo zdobyć w Polsce "mocną pozycję" w segmencie instalacji kogeneracji gazowej powyżej 8 MW.

Wärtsilä to wiodący w świecie dostawca kompletnych rozwiązań technologicznych dla energetyki i przemysłu okrętowego, a także związanych z nimi usług. Koncentrując się na efektywności energetycznej i technologicznej innowacyjności, Wärtsilä maksymalizuje środowiskową i ekonomiczną efektywność działalności swoich klientów. W 2013 r. korporacja zatrudniała ok. 18 700 pracowników, a wartość jej przychodów osiągnęła 4,7 mld euro. Spółka działa w ponad 700 lokalizacjach w prawie 70 krajach z całego świata. Wärtsilä jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

(ISBnews)

d2kc3uy

Podziel się opinią

Share
d2kc3uy
d2kc3uy