Warunki klimatyczne mogą obniżyć plony zbóż i rzepaku - IUNG-PIB

5.6. Warszawa (PAP) - Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa
stwierdził na podstawie badań meteorologicznych, że należy
spodziewać się spadku plonu zbóż jarych i rzepaku od 3...

05.06.2009 | aktual.: 05.06.2009 10:26

5.6. Warszawa (PAP) - Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził na podstawie badań meteorologicznych, że należy spodziewać się spadku plonu zbóż jarych i rzepaku od 3 do 8 proc., a pszenicy o 11 proc. względem średniej wieloletniej.

"Według obecnie opracowanych prognoz plonów (na dzień 31.V.2009) przez IUNG-PIB, plony żyta powinny mieścić się w normie. Gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych i rzepaku, należy spodziewać się spadku plonu tych upraw od 3 do 8 proc. w skali kraju względem plonów średnich wieloletnich" - napisano w komunikacie.

Występuje duże zróżnicowanie plonów dla zbóż jarych w poszczególnych rejonach kraju, od dobrej sytuacji na północy do znacznie gorszej na południu kraju.

"Prognoza dotycząca rzepaku wskazuje na największy spadek plonów w Polsce południowej i południowo-zachodniej, na północy kraju plony powinny być większe od średnich nawet o 10 proc. Prognoza dla pszenicy ozimej, wskazuje na spadek plonów krajowych o 11 proc. względem plonów średnich wieloletnich. Obserwowany w tym okresie przebieg pogody nie spowodował strat w plonach buraka cukrowego, obecnie jest bardzo korzystna prognoza dla tej uprawy, prognozujemy wzrost plonów buraka o 14 proc. względem plonów wieloletnich" - napisano.

Instytut stwierdził też wystąpienie zagrożenia suszą dla zbóż i krzewów owocowych na terenie Polski.

"W maju, a zwłaszcza w trzeciej dekadzie tego miesiąca wystąpiły w całym kraju stosunkowo wysokie opady, które znacznie przekraczały średnie wartości wieloletnie - łagodząc skutki niesprzyjających warunków meteorologicznych występujących w kwietniu" - napisano w komunikacie. (PAP)

map/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinanserolnictwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)