Warunki negocjowanej ugody z Alstomem skrajnie niekorzystne dla Rafako - uzasdnienie wyroku sądu

16.11. Warszawa (PAP) - Warunki ugody ze spółkami Alstom negocjowanej przez PBG w imieniu Rafako są w sposób jednoznaczny skrajnie niekorzystne dla spółki z Raciborza. Zawarcie...

16.11. Warszawa (PAP) - Warunki ugody ze spółkami Alstom negocjowanej przez PBG w imieniu Rafako są w sposób jednoznaczny skrajnie niekorzystne dla spółki z Raciborza. Zawarcie ugody w wariancie szczególnie negatywnym mogłoby na tyle osłabić pozycję finansową Rafako, iż nie będzie mogło ono prowadzić inwestycji energetycznych jako członek lub lider konsorcjum wykonawczego. Transakcja miałaby bowiem polegać na przeniesieniu na rzecz Alstom wszystkich najcenniejszych aktywów inwestycyjnych posiadanych przez Rafako - wynika z uzasadnienia sądu.

"W dniu 28 października 2012 r. członkowie zarządu Rafako otrzymali od pracownika PBG wiadomość o negocjowanej przez nich w imieniu Rafako ugody ze spółkami Alstom. Warunki na jakich Rafako miałoby zawrzeć przedmiotową ugodę są w sposób jednoznaczny skrajnie niekorzystne dla Rafako i w sposób wysoce prawdopodobny mogą doprowadzić do faktycznego zrzeczenia się przez Rafako wszelkich swoich zasadnych roszczeń, w sytuacji gdy Rafako realnie może nie otrzymać nic w zamian" - wynika z uzasadnienia sądu do postanowienia o zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności uchwał rady nadzorczej Rafako w sprawie zmian w zarządzie.

Sąd podał w uzasadnieniu, że warunki projektu ugody prowadzą w prosty sposób do zrzeczenia się przez Rafako wszelkich, zasadnych i opiewających na kwotę niemal 400 mln zł roszczeń w zamian za kwotę ok. 160 mln zł płatną w całości pod warunkami, co do których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nigdy się nie ziszczą i uzależnionych od okoliczności będących praktycznie poza jakimkolwiek wpływem Rafako.

W ocenie sądu zawarcie ugody według projektu otrzymanego od PBG może w wariancie szczególnie negatywnym na tyle osłabić pozycję finansową Rafako, iż nie będzie mogło ono prowadzić inwestycji energetycznych jako członek lub lider konsorcjum wykonawczego.

"Tym samym Alstom może osiągnąć swój cel osłabienia pozycji Rafako i zepchnięcia Rafako z powrotem do grona firm podwykonawczych inwestycji w energetyce. Wobec powyższego członkowie zarządu Rafako sprzeciwili się zawarciu tego typu dokumentu, który jest sprzeczny nie tylko z interesem Rafako, jej akcjonariuszy, grupy kapitałowej PBG oraz wierzycieli PBG, ale także jest sprzeczny z interesem publicznym" - napisał sąd.

"Transakcja ta ma bowiem polegać na przeniesieniu na rzecz Alstom wszystkich najcenniejszych aktywów inwestycyjnych posiadanych przez Rafako" - dodano.

Sąd Okręgowy w Gliwicach 15 listopada zdecydował o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności uchwał rady nadzorczej Rafako poprzez zawieszenie wykonania uchwał z 29 października ws. powołania nowych członków zarządu. Sąd zakazał radzie dokonywania jakichkolwiek zmian w składzie zarządu oraz zawiesił wykonanie uchwały rady nadzorczej z dnia 29 października w sprawie odwołania członków zarządu, w tym prezesa Wiesława Różackiego.

W związku z udzieleniem zabezpieczenia zarząd Rafako poinformował w piątek, że działa w składzie: prezes - Wiesław Różacki, wiceprezes - Dariusz Karwacki, wiceprezes Bożena Kawałko, wiceprezes Krzysztof Burek oraz wiceprezes Jarosław Dusiło.

29 października rada nadzorcza Rafako odwołała ze składu zarządu spółki: Wiesława Różackiego, Bożenę Kawałko oraz Dariusza Karwackiego. Na funkcję prezesa Rafako został wówczas powołany Paweł Mortas, będący jednocześnie prezesem PBG. Na członka zarządu został powołany Maciej Kaczorowski. (PAP)

gsu/ gor/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)