Trwa ładowanie...
firma

Ważne! Na rozliczenie niektórych PIT-ów masz czas do 31 stycznia

To ostatni dzwonek dla wszystkich pracodawców, by poinformować urzędy skarbowe o odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy swoich podwładnych.

Share
Ważne! Na rozliczenie niektórych PIT-ów masz czas do 31 stycznia
Źródło: WP.PL
dk4536b

Na złożenie deklaracji PIT-4R i PIT-8AR wszyscy zatrudniający pracowników na podstawie umów o pracę, kontraktów i umów cywilnoprawnych, mają czas tylko do 31 stycznia. W wymienionych pitach pracodawca przekazuje zbiorcze informacje o należnościach podatkowych odprowadzonych w ciągu 2010 roku za podwładnych.

Deklarację można szybko i za darmo wypełnić dzięki darmowemu programowi e-pity2010.

dk4536b

PIT-4R muszą złożyć nie tylko wszystkie zakłady pracy pobierające zaliczki na podatek dochodowy. Deklarację składają też komornicy, którzy przejęli pensję dłużników.

Osoby fizyczne składające PIT-4R muszą udać się do urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Pozostali płatnicy składają go do urzędu właściwego dla jego siedziby albo miejsca prowadzenia działalności, jeżeli nie posiada siedziby.

Przypomnijmy, PIT-4R służy do zadeklarowania zaliczek należnych za dane miesiące, nie zaliczek wpłaconych do urzędu skarbowego. Poprzez tę deklarację pracodawca informuje również o liczbie zatrudnionych podatników, których dotyczą należne zaliczki na podatek.

dk4536b

Deklaracji nie składają ci podatnicy, którzy zaliczki opłacają wyłącznie za siebie.

Do 31 rozliczyć trzeba także inne deklaracje

Ministerstwo Finansów poinformowało w swoim komunikacie o obowiązku rozliczenia pierwszych PIT-ów:

Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej. Podatnicy podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy) rozliczają się ze swojego podatku na formularzu PIT-28. W tym roku mogą to zrobić jeszcze prościej, bo w wersji elektronicznej.

Z takiego sposobu przekazania rocznej deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej w poszczególnych miesiącach, mogą również skorzystać podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A) obowiązani do jej złożenia w terminie do 31 stycznia 2011 r.

dk4536b

W tym roku zeznanie PIT-28, deklaracje PIT-16A i PIT-19A można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Najprościej zrobić to korzystając z darmowego i wygodnego programu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Warto pamiętać, że rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dodatkowo uproszczono sposób przekazania 1 proc. podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Podobnie jak we wszystkich innych zeznaniach za 2010 r. nie trzeba podawać już nazwy organizacji. Teraz wystarczy jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Jan Kaliński - Wirtualna Polska

dk4536b

Podziel się opinią

Share
dk4536b
dk4536b