Trwa ładowanie...

Ważny dzień dla euro

Podczas środkowej sesji rynki znów zostały zaskoczone przez banki centralne. Zgodnie z protokołem ze styczniowego posiedzenia Banku Anglii decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie zapadła jednogłośnie. Konsensus rynkowy zakładał bowiem, że stanowisko Wheale’a i McCafferty pozostało nieugięte i obydwaj członkowie MPC zagłosowali za podwyżką kosztu pieniądza.

Ważny dzień dla euroŹródło: WP.PL
d248scy
d248scy

Nie dziwi więc dziwić reakcja na funcie, który tracił na wartości pomimo lepszych danych z rynku pracy. Zgodność wśród członków MPC może bowiem oddalać w czasie decyzje o zacieśnianiu kosztu pieniądza jeśli okaże się, że są problemy z powrotem inflacji co celu. Drugie zaskoczenie przyszło ze strony Banku Kanady, który nieoczekiwanie zdecydował się na obniżkę stóp procentowych o 25 pb do poziomu 0,75%. Była to pierwsza obniżka stóp od 2010 roku motywowana głównie silnymi spadkami cen ropy, które wpłyną na wyhamowanie inflacji i gorsze perspektywy dotyczące wzrostu gospodarczego w Kanadzie. W reakcji na tę decyzje dolar kanadyjskie silnie tracił na wartości, co doprowadziło notowania USDCAD w okolice 1,2393.
Niewątpliwie uwaga w dniu dzisiejszym będzie skupiona wokół działań Europejskiego Banku Centralnego i konferencji prasowej Mario Draghi. W dniu wczorajszym pojawiły się doniesienia medialne mówiące o tym, że jest niemal pewne, iż na styczniowym posiedzeniu EBC ogłosi QE oparty o skup obligacji rządowych. Dla rynku będzie istotna skala programu, a także ratingi nabywanych aktywów, gdyż może okazać się, że obligacje niektórych krajów (np. Grecji) nie będą nabywane. W przypadku gdy skala ogłoszonego programu nie zadowoli rynków, to należy spodziewać się korekty wzrostowej na eurodolarze w krótkim terminie. Wydaje się jednak dość prawdopodobne, że po ostatnich agresywnych działaniach ze strony Narodowego Banku Szwajcarii, EBC nie będzie chciał pozostać w tyle i podejmie działania, które przełożą się na powrót wspólnej waluty do trendu spadkowego. Głównym celem EBC pozostaje teraz ustabilizowanie oczekiwań inflacyjnych.

Jak co tydzień dziś poznamy także dane nt. bezrobocia tygodniowego w USA. Ponadto ze strefy euro zostanie opublikowany wstępny odczyt indeksu zaufania konsumentów, a z Polski dane odnośnie sprzedaży detalicznej. Wczorajszy wzrost krajowej produkcji pozytywnie zaskoczył rynki, co jest kolejnym argumentem za odroczeniem decyzji o obniżce stóp procentowych w Polsce, stąd też pozytywna reakcja na złotym.

EURUSD

Notowania eurodolara pozostają stabilne w oczekiwaniu na decyzje EBC. W dniu wczorajszym parze udało się wyjść powyżej górnego ograniczenia zakresu wahań obserwowanych od początku tego tygodnia. Notowania bronią w dalszym ciągu krótkoterminowego wsparcia w rejonie 1,1535 oraz testują obecnie 100-okresową średnia EMA na wykresie godzinowym. Dziś także po raz kolejny udało się parze wyjść powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku, co może sprzyjać kontynuacji odreagowania. Opór w postaci 200-okresiwej średniej EMA a także 50% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,1870 znajduje się w rejonie 1,1670.
[ EURUSD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d248scy

USDCAD

Na USDCAD obserwujemy silną presję popytową. Para w dniu wczorajszym przełamała opór w postaci 261,8% zniesienia całości fali korekcyjnej z poziomu 1,1278 na 1,0620. Silny trend spadkowy utrzymuje się. Obecnie para powinna podążać w okolice oporu na poziomie 1,2506, które wyznacza maksimum z 21.IV.2009 roku. Wsparcie znajduje się w rejonie 1,2265.
[ USDCAD

]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,CAD,notowania-waluty-online-waluta.html )

Anna Wrzesińska

d248scy

Noble Securities S.A.

| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |

d248scy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248scy