Ważny test średnioterminowej strefy oporu Fibonacciego
Otwarcie kontraktów wypadło w środę z ogromną luką hossy, plasując się aż 33 punkty powyżej wtorkowej ceny odniesienia. Tak radykalna poprawa nastrojów w obozie byków spowodowana była pozytywnym przebiegiem sesji za oceanem, a także porannymi wzrostami na rynkach azjatyckich i kontraktach na amerykańskie indeksy.
Wydawało się, że po tak spektakularnym otwarciu, niedźwiedzie szybko odpowiedzą jakąś kontrą, redukując tym samym skalę porannej hossy. Nic takiego jednak się nie wydarzyło, gdyż kupujący od samego początku sesji wykazywali się ogromną aktywnością, nie dopuszczając w ogóle niedźwiedzi do głosu. Z podobnymi nastrojami mieliśmy także do czynienia na pozostałych rynkach Eurolandu.
W wyniku takiej postawy popytu kontrakty bardzo szybko osiągnęły pułap cenowy istotnej zapory podażowej: 2002 - 2008 pkt. Jak pamiętamy, w miniony piątek doszło tutaj do uformowania się intradayowego szczytu. Podczas analizowanej sesji również w/w przedział cenowy udowodnił swoje nieprzypadkowe umiejscowienie, gdyż rynek po jego przetestowaniu wszedł na długie godziny w fazę stabilizacji - z zakresem wahań nie wykraczającym praktycznie poza dolną i górną granicę strefy.
Końcówka sesji przyniosła jednak lekkie ochłodzenie nastrojów, co zaowocowało ponad trzydziestopunktową korektą spadkową. Ostatecznie zamknięcie czerwcowej serii kontraktów i tak uplasowało się prawie dwa procent ponad wtorkową ceną odniesienia (cena zamknięcia wypadła dokładnie na poziomie: 1986 pkt.). W dzisiejszym komentarzu chciałbym odnieść się do średnioterminowej sytuacji technicznej kontraktów i wykorzystać w tym celu wykres kontynuacyjny, sporządzony w skali tygodniowej. Interesującą kwestią pozostaje na pewno to, że kontrakty testują obecnie ważną barierą podażową Fibonacciego: 1994 - 2024 pkt., skonstruowaną na bazie zniesienia 113% fali spadkowej, zaznaczonej czerwoną, przerywaną linią. Jak widać, mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo szerokim zakresem oporu, mało praktycznym z punktu widzenia na przykład transakcji intradayowych. Niemniej, wskazany przedział cenowy charakteryzuje się według mnie sporym znaczeniem, a jego ewentualne przełamanie byłoby oznaką ogromnej determinacji i siły obozu
kupujących. Bazując na pewnych prawidłowościach związanych z technikami Fibonacciego, takie wyłamanie zapowiadałoby test poziomu cenowego zbudowanego na bazie zniesienia 127.2% (poziom: 2133 pkt.). Ten ostatni pułap cenowy jest o tyle wiarygodnym poziomem, gdyż jak widać na załączonym wykresie, przebiega tutaj także górna linia wiarygodnego Pitchforka. Osobiście ma to dla nie spore znaczenia, gdyż jak wiadomo współdziałanie tych dwóch technik daje zazwyczaj większy i bardziej przewidywalny efekt. Abstrahując jednak od tych kwestii, cel związany z zanegowaniem analizowanej przeszkody wcale nie musi okazać się w tej chwili łatwym zadaniem. Z punktu widzenia wykresu dziennego zwróciłbym w tym kontekście uwagę na strefę wsparcia: 1912 - 1920 pkt. Jej przełamanie bowiem skomplikuje krótkoterminowy układ techniczny wykresu, oddalając tym samym perspektywę wybicia się kontraktów ponad zakres: 1994 - 2024 pkt. Dlatego kilka (bądź kilkanaście) punktów poniżej poziomu: 1912 pkt. umiejscowiłbym zlecenie zabezpieczające
dla długich pozycji. Dla inwestorów stosujących jednak nieco dłuższy horyzont inwestycyjny, idealnym miejscem do zamknięcia długich pozycji (i ewentualnego otwarcia pozycji krótkich) wydaje się być poziom plasujący się poniżej zakresu: 1847 - 1855 pkt. Jest to bowiem z całą pewnością nieprzypadkowy obszar cenowy, w którym koncentruje się ogromna ilość różnych projekcji/zniesień Fibonacciego (dlatego w przypadku dojścia kontraktów do wskazanego przedziału, spodziewałbym się tutaj ogromnej presji popytowej).
Nieco więcej o potencjalnej strategii na dzisiejszą sesję napiszę w swoim pierwszym komentarzu online, choć osobiście nie jestem zwolennikiem angażowania się w handel na rynku kontraktów, gdy płynność rynku kasowego może pozostawiać wiele do życzenia.
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |