Wcześniejsze emerytury dla osób, które wystąpią z OFE

Osoby urodzone po 1948 roku, które
przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) i straciły
prawo do wcześniejszej emerytury, będą mogły zrezygnować z OFE i
skorzystać z takiego świadczenia.

Senat przyjął jednogłośnie i bez poprawek nowelizację ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Sejm uchwalił nowelizację 12 stycznia. Zmiany w prawie zaproponował rząd.

Nowelizacja umożliwia uzyskanie wcześniejszej emerytury osobom, które przystąpiły w 1999 roku do OFE (tzw. II filaru) nie wiedząc, że nastąpi zmiana przepisów i będą one mogły jeszcze w 2007 roku skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury.

Aby uzyskać wcześniejszą emeryturę, osoby uprawnione będą musiały oddać budżetowi środki, które zgromadziły już w OFE. Odpowiedni wniosek zainteresowani będą musieli złożyć w ZUS.

Według oceny resortu pracy i polityki społecznej, chodzi o ok. 28 tys. osób, głównie kobiet urodzonych w 1952 r. z odpowiednio długim stażem pracy, nauczycieli, którzy do końca 2007 r. wypracują staż wymagany w tym zawodzie, a także górników.

Ustawa wprowadza także podstawy prawne umożliwiające zwrot przez OFE do ZUS nienależnych składek. Chodzi także o wydłużenie do końca 2009 roku obowiązywania ustawy o przejęciu przez Skarb Państwa zobowiązań ZUS z tytułu nieprzekazanych składek do OFE (są to zaległe, niewypłacone członkom OFE składki z lat 1999-2002; Skarb Państwa spłaca je w postaci obligacji).

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło artykułu:PAP
zussenatofe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)