Trwa ładowanie...
d2bkm0h

We IX Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp proc. - MF

12.11. Warszawa (PAP) - We wrześniu 2012 roku Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych - wynika z listopadowego numeru "Monitora...

d2bkm0h
d2bkm0h

12.11. Warszawa (PAP) - We wrześniu 2012 roku Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych - wynika z listopadowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

"W wrześniu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 4,1 proc. (wzrost o 0,1 pkt. proc. w stosunku do sierpnia br). Zmiany w stosunku do sierpnia br. nie zaobserwowano w przypadku wartości referencyjnej, która wyniosła 3,0 proc.. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Szwecji, Irlandii i Grecji" - napisano.

MF podaje, że listopadowe prognozy Komisji Europejskiej dla wszystkich państw UE implikują kształtowanie się inflacji w Polsce poniżej wartości referencyjnej dla kryterium stabilności cen od IV kw. 2013 r. Z prognoz wynika, że średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP w Polsce będzie się kształtowało poniżej wartości referencyjnej przez trzy kolejne kwartały. Komisja Europejska prognozuje jednak dla Polski ponowne przekroczenie wartości referencyjnej w IV kw. 2013 r.

W wrześniu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stóp procentowych.

d2bkm0h

"Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,4 proc. (spadek o 0,1 pkt. proc. w stosunku do sierpnia br.) i była o 1,7 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 3,7 proc. Wartość referencyjna kryterium została wyliczona wyłącznie w oparciu o dane dotyczące jednego państwa, tj. Szwecji. Bazując na treści Raportu o konwergencji 2012 opublikowanego przez Komisję Europejską w maju br., z grupy referencyjnej po raz kolejny wykluczono państwa objęte programem pomocowym UE/MFW, tj. Grecję i Irlandię" - napisano.

Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM2. (PAP)

map/ asa/

d2bkm0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bkm0h