We IX upadłość ogłosiły 52 firmy - KUKE

08.10. Warszawa (PAP) - Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że we wrześniu 2012 roku upadłość ogłosiły 52 firmy. Było to o 28,8 proc. mniej firm niż w sierpniu, w...

08.10. Warszawa (PAP) - Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że we wrześniu 2012 roku upadłość ogłosiły 52 firmy. Było to o 28,8 proc. mniej firm niż w sierpniu, w którym zanotowano 73 upadłości oraz 17,5 proc. mniej niż we wrześniu 2011 r., kiedy to upadło 63 firmy - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

W opinii Korporacji zmniejszenie się liczby upadłości we wrześniu mogło mieć po części charakter przypadkowy.

"Nastąpiło bowiem wbrew dotychczasowej silnej tendencji wzrostowej, jak również w sytuacji wciąż pogarszającej się kondycji finansowej części branż oraz gospodarki rozumianej jako całość. Mimo niespodziewanej zniżki w miesięcznych upadłościach niepokojący wzrost bankructw można zaobserwować w branżach: meblarskiej, górniczej oraz produkcji metali" - napisano w komentarzu.

Z danych zebranych przez KUKE wynika, że w ostatnim miesiącu udział firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej w liczbie podmiotów, których upadłość ogłoszono, wynosił 17 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy średni poziom udziału firm jednoosobowych w ogóle upadłości plasował się na poziomie około 20 proc.

W ostatnim miesiącu 9 osób zakończyło prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej ze względu na niewypłacalność. Było to o 40 proc. mniej niż w sierpniu, w którym upadło 15 takich firm oraz o 44 proc. mniej niż we wrześniu 2011 r. kiedy upadło ich 16.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 800 przedsiębiorstw.

Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po wrześniu okazała się o 1,4 proc. niższa od zanotowanej po sierpniu (811). Przed rokiem tj. we wrześniu 2011 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 710 firm. Wynik bieżący jest wiec o 12,7 proc. gorszy.

"We wrześniu wciąż utrzymuje się wysokie natężenie upadłości w budownictwie (...). Stabilizację natężenia upadłości na wysokim poziomie można zaobserwować w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (...). Nie najlepiej dzieje się w branży wytwarzającej i przetwarzającej koks oraz rafinującej ropę naftową (...). Kolejny wzrost natężenia upadłości nastąpił w branży meblarskiej (...)" - napisano.

Stosunek wszystkich upadłości w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm obecnych na rynku kształtował się na poziomie 1,64 proc. (wobec 1,67 proc. w sierpniu).

KUKE podała, że stosunek wszystkich upadłości w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm obecnych na rynku kształtował się na poziomie 1,64 proc. (wobec 1,67 proc. w sierpniu). (PAP)

mak/ ana/

Źródło artykułu:PAP
kukefinanseupadłość

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)