Trwa ładowanie...
d3vofdr

Według "Rzeczpospolitej" Gazprom sprzeda Polsce dodatkowy gaz

8.5.Warszawa (PAP) - Rosyjski Gazporm zgodził się dostarczyć Polsce od połowy maja do września dodatkowe 1,2 mld metrów sześciennych gazu - informuje "Rzeczpospolita"...
Share
d3vofdr

8.5.Warszawa (PAP) - Rosyjski Gazporm zgodził się dostarczyć Polsce od połowy maja do września dodatkowe 1,2 mld metrów sześciennych gazu - informuje "Rzeczpospolita" na swoich internetowych stronach.

"Rzeczpospolita" informuje, że uzgodnienia zapadły w piątek w Moskwie na spotkaniu przedstawicieli Gazpromu i PGNiG. Strony parafowały umowę na import dodatkowego gazu, który ma ruszyć już za tydzień.

"By to było możliwe umowę muszą zaakceptować jeszcze Rada Nadzorcza polskiej spółki i Rada Dyrektorów Gazpromu, ale wydaje się to tylko formalnością" - informuje "Rzeczpospolita".

d3vofdr

"Tym samym Gazprom przejął na siebie cześć obowiązków wynikających z umowy PGNiG ze spółką RosUkrEnergo, w której rosyjski koncern jest głównym udziałowcem, a która od początku roku nie dostarcza Polsce gazu" - dodano w informacji.

"Rzeczpospolita", powołując się na źródło w PGNiG informuje, że umowa z Gazpromem nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale przynajmniej odsuwa w czasie zagrożenie bezpieczeństwa dostaw na przełomie tego i przyszłego roku.

Jak podaje dziennik do uregulowania pozostały jeszcze dwie istotne kwestie - dodatkowy import w latach 2010-2014 czyli do czasu zakończenie budowy gazoportu w rejonie Świnoujścia. Gdy ta inwestycja powstanie, Polska będzie mogła sprowadzać gaz statkami z dowolnego kierunku.

Druga sprawa to ustalenie stawek za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę rurociągiem jamalskim do Niemiec. Gazpromowi zależy na tym, by były jak najniższe. (PAP)

pif/ pam/

d3vofdr

Podziel się opinią

Share
d3vofdr
d3vofdr