Trwa ładowanie...
d337wws
mfw

Węgry mają się starać o 15-20 mld euro od MFW

Od 15 do 20 mld euro ma wynieść pomoc finansowa, jaką Węgry chcą wynegocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - powiedział we wtorek bliski współpracownik premiera Viktora Orbana, Mihaly Varga. Misja MFW przyjeżdża we wtorek do Budapesztu na rozmowy.

Share
d337wws

- Możliwe jest porozumienie na trzy-cztery lata, w wysokości 15-20 mld euro - powiedział Varga, były minister finansów, w opublikowanym w internecie wywiadzie. Dodał, że porozumienie spodziewane jest pod koniec stycznia.

Wcześniej źródła rządowe, a także analitycy szacowali, że pomoc finansowa od MFW dla Węgier wyniesie 10-15 mld euro.

Delegacja MFW, a także Komisji Europejskiej przybywa we wtorek na Węgry na rozmowy o polityce budżetowej tego kraju. Rozmowy mają potrwać do piątku i na razie nie zaowocują żadnym porozumieniem, bo nie stanowią formalnych negocjacji.

W listopadzie konserwatywny rząd Orbana zdecydował się zwrócić o pomoc do MFW, by uspokoić rynki finansowe, zapobiec dalszemu spadkowi kursu forinta i obniżyć trudną do udźwignięcia dla budżetu rentowność węgierskich obligacji. Ostatecznym ciosem było obniżenie not przez agencje ratingowe. W opinii analityków doprowadziła do tego polityka gospodarcza Orbana - obejmująca m.in. nadzwyczajne opodatkowanie banków, upaństwowienie istniejących od 1998 r. prywatnych funduszy emerytalnych czy wprowadzenie możliwości jednorazowej spłaty po stałym kursie kredytów zaciąganych przez osoby prywatne w obcych walutach.

Kraj już raz uniknął bankructwa w 2008 r., dzięki kredytom w wysokości 20 mld euro od MFW, UE i Banku Światowego. Jednak Orban, kiedy doszedł do władzy w 2010 r., oświadczył, że już nie potrzebuje pomocy, i odmówił wykorzystania ostatniej, szóstej transzy opiewającej na 6 mld euro.(PAP)

kot/ kar/

d337wws

Podziel się opinią

Share
d337wws
d337wws