Trwa ładowanie...
d3t6o7e
29-09-2014 14:50

Wendel: Polska musi konkurować innowacyjnością

Minął czas na imitacje, teraz Polska musi konkurować własną myślą technologiczną - uważa wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Resort, przy pomocy środków unijnych, chce pobudzić prywatne inwestycje przedsiębiorców w innowacyjność.

d3t6o7e
d3t6o7e

Jak mówiła Wendel celem polskiej gospodarki do tej pory było wzmocnienie jej konkurencyjności na rynkach międzynarodowych, teraz należy stawiać na innowacyjność. "Nasza gospodarka musiała okrzepnąć, musiała zmienić się w gospodarkę konkurencyjną, ale te rzeczy jakby już są za nami. Nie możemy sobie dziś pozwolić dalej na imitowanie tego, co się dzieje na świecie. Musimy mieć swoją myśl, którą będziemy komercjalizować" - mówiła Wendel na konferencji o innowacyjności w branży teleinformatycznej zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan.

Zaznaczyła, że polscy przedsiębiorcy muszą inwestować w innowacje. "Przedsiębiorcy, jeśli nie zrozumieją, że ich przyszłość jest w innowacjach i jeżeli tego nie zrozumieją szybko, to niestety nie będziemy mieli szansy dogonić światowej gospodarki. Najbliższe 10 lat musimy poświęcić (...) na skierowanie jej w stronę gospodarki opartej na wiedzy" - powiedziała.

Pytana o najważniejsze cele Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a Rada Ministrów przyjęła na początku tego roku, Wendel odparła, że najważniejszym celem jest pobudzenie inwestycji prywatnych w innowacyjność. "Takim najważniejszym naszym celem jest zainwestowanie prywatnych środków w obszar badania i rozwoju oraz w innowacje. Ponieważ środki europejskie są dosyć ograniczone, chcemy wyzwolić potencjał przedsiębiorców. Głównym założeniem jest, żeby liderami tych przedsięwzięć byli przedsiębiorcy. To racjonalizuje pomysły i działania" - zaznaczyła.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to jeden z sześciu krajowych programów operacyjnych, umożliwiających wykorzystanie pieniędzy unijnych. Pierwsze konkursy na projekty w ramach tego programu mogą ruszyć na przełomie roku. Na realizację programu UE przeznaczyła 36 mld zł na lata 2014-2020.

d3t6o7e

Zadaniem PO IR jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez: wsparcie przedsiębiorstw w działalności badawczo-rozwojowej, zwiększenie nakładów prywatnych na działalność w sektorze badań i rozwoju, podniesienie, jakości i interdyscyplinarności badań naukowych, a także zwiększenie stopnia ich komercjalizacji. Program ma wspierać cały proces powstawania innowacji: od fazy tworzenia się pomysłu, poprzez etap prac badawczo-rozwojowych, przygotowanie prototypu, aż po komercjalizację wyników badań.

d3t6o7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t6o7e