Trwa ładowanie...
d4aje5t

Wenezuela zabiega o stabilizację cen ropy

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez
wyraził przekonanie, że Organizacja Krajów Eksportujących
Ropę Naftową (OPEC) powinna ustanowić dopuszczalne pasmo wahań cen
ropy naftowej, sięgające od 70 do 90 dolarów za baryłkę.

Share
d4aje5t

_ Przywróćmy pasmo dopuszczalnych wahań cenowych _ - powiedział wenezuelski przywódca, nawiązując do pierwszych lat XXI w., gdy kartel odpowiadający za jedną trzecią światowej produkcji ropy usiłował utrzymać jej ceny w przedziale 22-28 dolarów za baryłkę.

_ Pasmo mogłoby rozciągać się od 80 do 90 dol., lub od 70 do 90 dol. Z pewnością bylibyśmy w stanie ten scenariusz realizować _ - zaproponował Chavez.

Kraje OPEC, wśród nich także Wenezuela, postanowiły zmniejszyć począwszy od listopada dzienną produkcję ropy naftowej o 1,5 mln baryłek, aby przeciwdziałać gwałtownemu spadkowi cen tego surowca. W piątek na nowojorskiej giełdzie towarowej za baryłkę "czarnego złota" płacono 64,6 dol., o 56% mniej niż jeszcze w lipcu.

Jednocześnie Chavez zapewnił, że jego rząd nie upadnie, nawet jeśli cena baryłki ropy naftowej obniży się do siedmiu dolarów Ustosunkował się w ten sposób do głosów opozycji i analityków, że Caracas będzie zmuszone do cięcia wydatków budżetowych, jeśli ropa będzie w dalszym ciągu taniała. Budżet Wenezueli na 2009 r., w połowie zasilany dochodami z wydobycia tego surowca, projektowano bowiem przy założeniu, że jego cena będzie wynosiła 60 dol. za baryłkę.

d4aje5t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aje5t
d4aje5t