Trwa ładowanie...
d16crrf

Wewiór: w kwietniu ruszą licytacje spółek Skarbu Państwa

Jeszcze w kwietniu Ministerstwo Skarbu
Państwa rozpocznie serię licytacji spółek, które mają być
prywatyzowane poprzez aukcje - powiedział w piątek PAP rzecznik
MSP Maciej Wewiór.

d16crrf
d16crrf

Pierwszą spółką, która ma być prywatyzowana na aukcji, będzie KolTram, kontrolowany przez Towarzystwo Finansowe Silesia, będący własnością Skarbu Państwa. KolTram specjalizuje się w produkcji nawierzchni kolejowej i tramwajowej. Aukcja odbędzie się w najbliższy czwartek w gmachu resortu skarbu.

Resort skarbu przygotował listę około 70 spółek, które mają być prywatyzowane w drodze aukcji. Na liście znalazły się m.in. przedsiębiorstwa państwowe z branży transportowej, elektrotechnicznej oraz turystycznej.

Taki sposób prywatyzacji przewiduje uchwalona pod koniec listopada ub.r. przez Sejm nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz zasad nabywania od Skarbu Państwa akcji w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego. Nowelizacja ma zapewnić ministrowi skarbu instrumenty - m.in. aukcje - pozwalające na prowadzenie skuteczniejszej polityki prywatyzacyjnej.

Ustawa ta przed nowelizacją umożliwiała MSP sprzedaż na aukcji 10 proc. udziałów przedsiębiorstwa.
_ Obecne przepisy pozwalają wystawić na aukcji wszystkie należące do Skarbu Państwa udziały spółki _ - wyjaśnił Wewiór.

d16crrf

_ Dla wielu spółek aukcje będą najlepszą formą prywatyzacji. Trudno sobie wyobrazić bardziej przejrzysty instrument, który w sposób jasny i transparentny pozwala przeprowadzić proces prywatyzacji _- dodał rzecznik.

Z aukcji mają być wyłączone strategiczne spółki Skarbu Państwa, na przykład z sektora energetycznego.

MSP chce również zachęcić Otwarte Fundusze Emerytalne do udziału w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Minister skarbu Aleksander Grad spotkał się w czwartek z przedstawicielami OFE.

_ Szef resortu skarbu rozmawiał z reprezentantami OFE o nowych instrumentach, które można byłoby zastosować do przeprowadzenia prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Tymi instrumentami byłyby zainteresowane nie tylko OFE, ale cały rynek. Chodzi m.in. o obligacje wymienne, zamienne oraz warranty subskrypcyjne (prawo pierwszeństwa nabycia akcji po określonej z góry cenie - PAP) _ - podkreślił.

d16crrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16crrf