Trwa ładowanie...
d4b7n52

Wiaczesław Smołokowski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Zaporoże

d4b7n52
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Wiaczesław Smołokowski jest polskim biznesmenem ukraińskiego pochodzenia. Wraz ze wspólnikiem, Grzegorzem Jankilewiczem, stworzył firmę pośredniczącą w handlu ropą naftową, która zaliczana jest do ścisłej czołówki tego typu przedsiębiorstw na świecie.

Życiorys

Wiaczesław Smołokowski urodził się w 1954 roku na Ukrainie, w Zaporożu. Z wykształcenia jest muzykiem. W młodości dorabiał, grając na klarnecie w zespole rozrywkowym w klubach i restauracjach. Później współpracował ze znaną w dawnych republikach radzieckich piosenkarką Sofią Rotaru.

Podczas występów artystycznych Wiaczesław Smołokowski poznał swojego przyszłego wspólnika, Grzegorza Jankilewicza, który również był muzykiem. W późniejszych latach wspólnie dali początek jednemu z największych przedsiębiorstw pośrednictwa w handlu ropą naftową.

Wspólna ścieżka Smołokowskiego i Jankilewicza rozpoczęła się od handlu sprowadzanymi z Polski i Niemiec artykułami elektronicznymi oraz ubraniami. Sprzedawali zarówno lodówki, telewizory i mikrofalówki, jak i bieliznę czy dżinsy. Brak wystarczającej ilości gotówki w rosyjskiej gospodarce wymusił na syberyjskich i uralskich klientach Smołokowskiego wymianę towarową – za nabywane produkty płacili ropą naftową. To zainspirowało wspólników do pośrednictwa w handlu surowcem.

W 1993 roku Smołokowski i Jankilewicz uzyskali polskie paszporty. Wcześniej obaj ożenili się z Polkami. Wtedy Wiaczesław Smołokowski zmienił imię na polskie, Sławomir.

W tym samym roku założyli firmę J&S, która wykorzystała szansę zastąpienia na rynku upadających państwowych przedsiębiorstw pośredniczących w dostawie ropy naftowej z Rosji na Zachód. Wiaczesław Smołokowski wraz ze wspólnikiem zaczęli prowadzić interesy z dwoma największymi polskimi przedsiębiorstwami rafineryjnymi, Lotosem i Orlenem.

Przełomem w karierze Smołokowskiego i Jankilewicza było powołanie przed sejmową komisję śledczą w 2004 roku. Komisja badała nieprawidłowości zaistniałe w procesie sprzedaży gdańskiej rafinerii rosyjskiemu Łukoilowi. Spółce J&S postawiono zarzuty działania na zasadach monopolu, jednak nie udało się ich poprzeć żadnymi stosownymi dokumentami.

To wydarzenie sprawiło, że Smołokowski i Jankilewicz postanowili rozszerzyć działalność na inne kraje Europy. W wyniku fuzji z Goldman Sachs i Citigroup, spółka J&S zmieniła nazwę na Mercuria Energy Group, a jej siedzibą stała się Genewa.

Majątek

Na majątek Wiaczesława Smołokowskiego szacowany na 1,068 miliarda złotych składają się udziały w Mercuria Energy Group, a także w spółkach wchodzących w jej skład (między innymi J&S Energy Limited czy Upstream Capital Partners). Poza tym biznesmen jest właścicielem luksusowego warszawskiego hotelu Rialto, wieżowca Cosmopolitan, nowoczesnego studia nagraniowego Sound & More czy firmy Jaskier S.A. działającej w branży developerskiej.

Ranking najbogatszych Polaków

Jako obywatel Polski, Wiaczesław Smołokowski pojawia się w rankingach najbogatszych Polaków. W 2007 roku zajął 11. miejsce z majątkiem wartym 3,3 miliarda złotych. W dalszych latach znalazł się ex aequo na 6. pozycji ze swoim wspólnikiem. Obaj biznesmeni posiadali 4,75 miliarda złotych.

W 2016 roku Wiaczesław Smołokowski znalazł się dopiero na 34. miejscu rankingu, a rok później na 27.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52
d4b7n52
d4b7n52
d4b7n52