Wiceminister pracy zapowiada pomoc matkom dyskryminowanym w pracy
Fundacja MaMa przedstawiła Joannie Kluzik-Rostkowskiej, wiceminister pracy i polityki społecznej, "Opowieści grozy", czyli 13 konkretnych przykładów dyskryminacji pracujących matek. Wiceminister zapowiedziała nie tylko interwencję w opisanych przypadkach, ale też działania systemowe.
Przypadki łamania praw pracowniczych matek nadesłały do Fundacji MaMa w ciągu ostatniego miesiąca same zainteresowane. Są wśród nich m.in. przykłady odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, czy zwolnienia kobiety z pracy po powrocie z urlopu wychowawczego.
Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że prawnicy ministerstwa zapoznają się z przedstawionymi jej sprawami i w przypadkach, gdzie jest to możliwe, będą interweniować.
Od początku przyszłego roku na stronach internetowych ministerstwa ruszyć ma poradnik dla kobiet, z którego będą mogły dowiedzieć się, gdzie mają szukać pomocy, jeśli są szykanowane w miejscu pracy z powodu swojego macierzyństwa.
Jak podkreśliła Kluzik-Rostkowska, problem dyskryminacji kobiet w ciąży lub młodych matek w pracy nie jest wprost problemem prawnym, bowiem polskie prawo dobrze chroni przed tego rodzaju dyskryminacją w pracy. Chodzi raczej o nierównowagę sił między matką a pracodawcą, który ma za sobą zaplecze prawne firmy.
_ Zdarza się bowiem, że pracodawca, który uważa, że młoda mama nie będzie pełnowartościowym pracownikiem, chcąc ją zwolnić z pracy, przymusza kobietę do odejścia za porozumieniem stron _ - powiedziała Kluzik-Rostkowska.
_ Dlatego, to, co musimy zrobić na początku, to namówić kobiety, które zostały pokrzywdzone w taki sposób, aby walczyły o swoje prawa i zgłaszały się do sądów. Jest to kwestia przełożenia zapisów prawnych, które istnieją, na realne życie. Bez tego nic się nie da zrobić dalej _ - dodała wiceminister.
Wszystkie dotychczas nadesłane "Opowieści grozy" można przeczytać na stronie internetowej Fundacji MaMa.
Fundacja MaMa działa od czerwca 2006 roku, a jej celem jest m.in. działanie na rzecz likwidacji dyskryminacji matek w życiu publicznym, na rynku pracy, w społeczeństwie i kulturze, promowanie praw kobiet i matek oraz publikacji poświęconych problematyce kobiecej. Fundacja zamierza m.in. organizować spotkania, kampanie, konferencje i wystawy, a na stronie internetowej prowadzić forum i oferować porady ekspertów.