Wiceminister proponował legalizację bimbru. Resort rolnictwa komentuje

Na jesieni 2023 r. Michał Kołodziejczak zapowiedział, że będzie walczył o legalizację bimbru. Jego zdaniem to "pewien rodzaj wolności dla rolników". Głos w sprawie tego pomysłu zabrało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Resort rolnictwa komentuje pomysł wiceministra dot. bimbru
Resort rolnictwa komentuje pomysł wiceministra dot. bimbru
Źródło zdjęć: © East News, Policja Śląska | Pawel Wodzynski

27.08.2024 06:39

W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez resort rolnictwa. To oznacza, że produkcja bimbru na własny użytek, nawet w niewielkich, niehandlowych ilościach, jest zabroniona i podlega karze do roku pozbawienia wolności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kołodziejczak za "uwolnieniem prawa" do produkcji bimbru

Chęć walki o zmianę w zakresie bimbru zapowiedział Michał Kołodziejczak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" tuż po tym, jak został posłem.

- Dawniej tzw. księżycówka była ważnym elementem naszego kulturowego krajobrazu, który kojarzył się z tajemnicą, przekraczaniem norm, wolnością od państwa. No i była powodem do dumy tak jak nalewki, z których Polacy dawniej słynęli. Jestem za uwolnieniem prawa do produkcji na własne potrzeby, ale oczywiście na zdrowych zasadach. Tylko bezpieczne ilości i - jak jeszcze raz podkreślam - na własny użytek - przekonywał wiceminister rolnictwa.

Poseł zaznaczył, że jego zdaniem jest to "pewien rodzaj wolności" w gospodarstwach.

Ministerstwo o legalizacji bimbru

Dziennik "Wprost" zapytał Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRRiW), czy są plany w zakresie legalizacji bimbru, czy stanowisko Kołodziejczaka to jego prywatne spostrzeżenia. Resort podkreśla, że zmiany byłyby ustawodawczym wyzwaniem.

"Możliwość dalszych uproszczeń w zakresie umożliwienia produkcji destylatów przez rolników na własnym gospodarstwie wymagałoby licznych zmian przepisów, które ustanowiłyby nadzór nad taką produkcją, nie powodowałoby nadużyć oraz nie powodowałoby zwiększania dostępności napojów alkoholowych" - czytamy w odpowiedzi MRiRW.

Zmiany w tym zakresie musiałby zaakceptować nie tylko resort rolnictwa, lecz także resort finansów, rozwoju i technologii, a także zdrowia. Prace w tym zakresie na razie nie są prowadzone, a MRiRW nie ujawniło, czy planuje je w przyszłości.

Służby na tropie nielegalnych bimbrowników

Tymczasem służby dość często informują o nielegalnych bimbrowniach. W styczniu 2024 r. podlascy policjanci przejęli 2,4 tys. litrów zacieru, 665 litrów alkoholu i aparaturę do jego produkcji. Alkohol znajdował się w pomieszczeniach gospodarczych w gminie Jasionówka. 23 i 46-latek usłyszeli zarzuty nielegalnego wytwarzania alkoholu.

Do podobnej sytuacji doszło zaledwie miesiąc temu, kiedy funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zlikwidowali leśną bimbrownię w gminie Supraśl. Na miejscu zabezpieczyli aparaturę do produkcji, m.in. piec, chłodnicę i kolumnę destylacyjną. Znaleźli tam też 715 litrów gotowego alkoholu o mocy 75 proc. Za nielegalne wytwarzanie alkoholu odpowie przed sądem 29-latek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (56)
Zobacz także