Wiceminister zdrowia o wykorzystaniu konopi w medycynie

Prace nad rządowym projektem ustawy o uprawie marihuany do celów medycznych są na początkowym etapie. Tę informację przekazał wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas.

Wiceminister zdrowia o wykorzystaniu konopi w medycynie
Źródło zdjęć: © Eastnews | Dave Reede

19.09.2016 | aktual.: 19.09.2016 13:31

Prace nad rządowym projektem ustawy o uprawie marihuany do celów medycznych są na początkowym etapie. Tę informację przekazał wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas.

Wskazuje on, że specjalna odmiana konopi będzie dostępna wyłącznie na potrzeby chorych, a nie do użytku powszechnego: "W tej chwili jesteśmy na etapie pewnych założeń" - powiedział wiceminister zdrowia. Podkreślił, że "one muszą być bardzo bezpieczne i nie jest to otwarcie drzwi dla marihuany rekreacyjnej. My cały czas śledzimy to, co dzieje się na świecie. Nie ma dobrych badań wskazujących na to, że marihuana może mieć medyczne znaczenie" - powiedział Jarosław Pinkas.

Wiceminister uważa, że kontrolowana uprawa konopi w Polsce nie przyniesie przełomu w medycynie. Chorzy będą mogli jednak zaopatrywać się w nią bezpośrednio w kraju. ""Nie ma żadnych analiz sugerujących, że będzie to przełom w medycynie albo że leki pochodzące z konopi mogą dać przełom w leczeniu czegokolwiek" - powiedział wiceminister. "Na pewno nie możemy mówić o leczniczej marihuanie.

Możemy mieć preparaty uzyskiwane z konopi, ale nie mówimy o leczniczej marihuanie tak, jak nie mówimy o leczniczym maku, z którego uzyskujemy opiaty" - dodał wiceminister zdrowia.

W Polsce z konopi w celach medycznych korzystają chorzy na padaczkę lekooporną i glejaka mózgu. Wraz z resortem zdrowia, nad rządowym projektem pracować ma ministerstwo sprawiedliwości.

W Sejmie jest też projekt autorstwa ruchu Kukiz15, zgodnie z którym pacjenci mogliby legalnie uprawiać konopie i przygotowywać preparaty na potrzeby terapii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)